Keď spoločnosť rastie a vstupuje do väčšieho množstva zmluvných vzťahov, či už sú to vzťahy interné (napr. so zamestnancami) alebo externé (s dodávateľmi a odberateľmi), je pre ňu výhodnejšie, a často aj finančne menej nákladné, zamestnať právneho odborníka ako interného zamestnanca – tzv. podnikového právnika, prípadne vytvoriť právne oddelenie. Z hľadiska organizačnej štruktúry podnikový právnik najčastejšie podlieha generálnemu riaditeľovi, prípadne manažérovi, ktorý má na starosti správu a administratívu spoločnosti (tzv. Back Office). Právne oddelenie v logistickej spoločnosti má od jedného do štyroch zamestnancov, niektorí z nich nemusia mať právne vzdelanie, ale pôsobia len ako administratívna podpora na pozícii referenta alebo koordinátora.
A čo patrí k najčastejšej náplni práce tohto postu? Podnikový právnik pripravuje a pripomienkuje obchodné zmluvy z rôznych oblastí bežného obchodného a prevádzkového života logistickej spoločnosti – zmluvy o kúpe a predaji technológií, prístrojov, softvérového vybavenia, zmluvy o nájme a podnájme nebytových priestorov, obchodné a marketingové zmluvy, zmluvy o kúpe a predaji tovarov a služieb, zmluvy o reklame a pod. Pripravuje zmluvy z oblasti pracovného práva, najmä pracovné zmluvy a ich dodatky, zmluvy o pracovnej činnosti a zmluvy o vykonaní práce, skončení pracovného pomeru, zmluvy o zvýšení kvalifikácie, príprava upozornení na porušenie pracovnej disciplíny, príprava zmlúv o hmotnej zodpovednosti. Zároveň poskytuje právne stanoviská a podporu manažmentu spoločnosti, zúčastňuje sa na riadnych a mimoriadnych zasadnutiach predstavenstva a dozornej rady, vypracováva zápisnice a poskytuje právnu podporu na ad hoc báze. Čiastočne je tiež zodpovedný za korporátne záležitosti spoločnosti a jej zastupovanie pred domácimi i zahraničnými štátnymi orgánmi v prípade nadnárodnej firmy.
Firemný právnik môže spolupracovať s externou právnickou kanceláriou, je to najmä pri zložitých a neštandardných obchodných prípadoch alebo súdnych sporoch, kde je pre spoločnosti často nevyhnutné dať si vypracovať stanovisko u viacerých odborníkov či expertov na veľmi špecifickú právnu oblasť. „Podnikový právnik musí byť hlavne vynikajúci odborník so širokým prehľadom a znalosťami právnej problematiky. Okrem znalostí však musí vedieť prezentovať a obhájiť vlastný názor, vedieť efektívne a jasne komunikovať s rôznymi záujmovými skupinami v spoločnosti i mimo nej, dobre si organizovať prácu a stanovovať priority. A v neposlednom rade musí profesionálne vystupovať a reprezentovať spoločnosť. Zmysel pre detail, presnosť a rozhodnosť by tiež určite nemali chýbať,“ vysvetľuje Petra Motyčková, Team Leader spoločnosti R. I. Consultancy Services (Slovakia).
Finančné ohodnotenie tejto pozície závisí najmä od veľkosti spoločnosti, rozsahu agendy a počtu členov tímu právneho oddelenia. Samostatný právnik zarába od 2000 do 3000 euro mesačne. Pri manažérskom poste ohodnotenie niekedy presahuje 4000 eur. Variabilná bonusová zložka platu je menšia, zväčša tvorí maximálne 10 % platu, nadštandardné benefity sú veľmi zriedkavé.
Čo sa týka možnosti kariérneho rozvoja, je pre mnohých podnikových právnikov samostatná pozícia v spoločnosti vrcholom ich kariérneho plánu. „Často sa stáva, že podnikoví právnici prechádzajú do advokátskych kancelárií, aby si rozšírili záber, a naopak, právnici z advokátskych kancelárií hľadajú funkciu podnikového právnika, aby sa mohli detailnejšie venovať len jednej spoločnosti a lepšie pochopiť vzťahy a súvislosti, či prispieť k budovaniu úspechov spoločnosti,“ konštatuje Petra Motyčková. Pre právnikov s ambíciou riadiť ľudí, môže byť ďalšou cestou prevziať zodpovednosť aj za ďalšie administratívne a operatívne záležitosti firmy, až po funkciu generálneho riaditeľa.
Pozícia podnikového právnika je pozíciou, ktorá bola v minulosti nevyhnutnou v každej spoločnosti. V dnešnej modernej dobe outsourcingu sa začali presúvať právne záležitosti na externých konzultantov – právnikov v advokátskych kanceláriách, no už sa pomaly začína trend návratu tejto pozície do organizačných štruktúr spoločností, kde majú nezastupiteľné miesto a dôležitosť. „Myslím si, že táto tendencia bude pokračovať a interný právnik so svojím prehľadom o vnútornom živote organizácie bude aj naďalej prispievať k úspechom spoločností,“ uzatvára Petra Motyčková.