Dňa 3. apríla 1973 vybrali predstavitelia amerického potravinárskeho priemyslu jednotný štandard pre identifikáciu výrobkov, ktorý dnes svet pozná ako čiarový kód. Týmto rozhodnutím vznikol globálny jazyk obchodu, ktorý dodnes prináša efektivitu do celého dodávateľského reťazca. Len o rok neskôr (26. júna 1974 o 08:01) bol čiarový kód prvýkrát použitý pri predaji v meste Troy v americkom štáte Ohio. Československá socialistická republika sa do systému označovania tovaru čiarovými kódmi zapojila v roku 1983. V roku 1993 vzniklo Národné centrum EAN Slovakia, ktoré prebralo správu systému čiarových kódov na území Slovenska.
Čiarový kód GS1 bol prvým nosičom informácií, ktorý organizácia GS1 vytvorila a ktorý sa doteraz používa v rovnakom tvare na celom svete. Dnes však už systém štandardov GS1 zahŕňa rôzne typy čiarových kódov. Jedným z nich je aj GS1 DataBar – budúca generácia čiarového kódu pre čerstvé potraviny. Je menší než pôvodný čiarový kód, ale môže obsahovať viac informácií, napr. dátum spotreby.
GS1 sa pozerá aj na budúcnosť globálneho jazyka obchodu. Spotrebitelia získavajú pomocou sociálnych sietí a mobilných technológií silné informačné nástroje a čoraz častejšie požadujú v reálnom čase aktuálne a predovšetkým dôveryhodné informácie o produktoch. GS1 Slovakia chce spotrebiteľom umožniť snímať čiarové kódy, aby tak získali ďalšie údaje o pôvode výrobku a jeho zložení a takisto výrobcom umožniť takéto údaje zverejňovať.
Počas posledných štyroch desaťročí sa GS1 riešenia pre identifikáciu stali základom podnikových procesov pre takmer 2 milióny firiem. Tieto procesy umožňujú komunikáciu v spoločnom jazyku, ktorý spája nielen organizácie naprieč geografickými a kultúrnymi hranicami, ale zároveň im umožňuje využiť silu informácií na zvýšenie kvality života ľudí po celom svete.