Spoločnosť UPS oznámila, že úspešne otestovala dron, ktorý odštartuje zo strechy rozvozového vozidlá UPS, automaticky doručí balík na rezidenčnú adresu a potom sa vráti do vozidla, zatiaľ čo vodič pokračuje po svojej trase a doručuje ostatné zásielky.
Spoločnosť UPS uskutočnila test v pondelok 20. februára v Tampe na Floride spolu so spoločnosťou Workhorse Group, vývojárom elektrických nákladných vozňov a dronov so sídlom v Ohiu. Spoločnosť Workhorse skonštruovala dron a rozvozové vozidlo UPS použité v teste.
„Tento test sa líši od všetkého, čo sme s dronmi doposiaľ skúšali. Ovplyvní budúce doručovanie zásielok, zvlášť na vidieku, kde rozvozové dodávky často najazdia veľa kilometrov, aby doručili jednu zásielku,“ uvádza Mark Wallace, senior viceprezident divízie globálneho inžinierstva a trvalej udržateľnosti spoločnosti UPS. „Predstavte si trojuholníkovú doručovaciu trasu, v ktorej sú zastávky rozmiestnené niekoľko kilometrov stranou mimo cestu. Vypustenie dronu z dodávky s balíkmi na doručenie iba jednej z týchto zásielok by mohlo výrazne znížiť náklady na prejdené kilometre. Je to veľký krok smerom k posilneniu efektivity našej siete a zároveň redukuje emisie.“
Spoločnosť UPS má na ceste okolo 102 000 doručujúcich vodičov denne. Doručovacie trasy na vidieku sú na obsluhu najdrahšie, doručenie zásielky so sebou nesie náklady na čas a vozidlo. Počas testu dron doručil zásielku, zatiaľ čo vodič pokračoval po trase, aby doručoval ostatné zásielky. V tom UPS vidí možnú úlohu dronov v budúcnosti.
„Vodiči sú tvárou našej spoločnosti, a to sa nezmení,“ uviedol Mark Wallace. „Zaujímavý je potenciál dronov ako podpora vodičov v rôznych častiach ich trasy. Tie vodičom ušetria čas a pomôžu plniť rastúci dopyt zákazníkov po doručovacích službách vyplývajúcich z rastu elektronického obchodovania.“
Dron použitý pri pondelkovom teste je doručovacím systémom UAV HorseFly spoločnosti Workhorse. Ide sa o vysoko efektívny doručovacej dron s ôsmimi vrtuľami, ktorý je plne integrovaný s radom elektrických/hybridných vozidiel na prepravu balíkov spoločnosti Workhorse. Dron je umiestnený v doku na streche rozvozovej dodávky. Klietka zavesená pod dronom siaha cez poklop až do vozidla. Vodič spoločnosti UPS vnútri dodávky naloží balík do klietky a stlačí tlačidlo na dotykovej obrazovke, čím dron odošle na vopred nastavenú autonómnu trasu na doručovaciu adresu. Batériou poháňaný dron HorseFly sa nabíja v doku. Dokáže letieť 30 minút a niesť balík s hmotnosťou až 4,5 kg.
„Je skvelé vidieť, ako sa táto technológia uplatňuje v praxi,“ hovorí Stephen Burns, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Workhorse. „Dron je plne autonómny. Nevyžaduje pilota. Vodič tak môže doručovať ďalšie zásielky, zatiaľ čo je dron preč.“