V utorok 28. augusta 2018 sa na Úrade vlády Slovenskej republiky konalo spoločné stretnutie premiéra Petra Pellegriniho so zástupcami zamestnávateľských organizácii. Témou rokovania bola problematika nedostatku pracovnej sily a zamestnávanie zahraničnej pracovnej sily. V súvislosti s nedostatkom pracovnej sily sa diskutovalo aj na tému dopravcov, ktorí trpia na zúfalý nedostatok vodičov. Za odvetvie dopravy sa rokovania zúčastnil prezident ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič.
Pavol Jančovič poukázal na kritický stav, ktorému musia dopravcovia na Slovensku čeliť. „Sektor v oblasti cestnej dopravy veľmi trpí, ale čo je ešte horšie, vodiči nám neustále odchádzajú za prácou do zahraničia,“ povedal v rámci rokovania. Dôvodom sú podľa neho príčiny, ktoré súvisia s neexistujúcim systémovým vzdelávaním v tomto odvetví a s problematikou schránkových firiem na Slovensku. Najdôležitejším problémom je však skutočnosť, že slovenskí dopravcovia nie sú konkurencieschopní voči zahraničným kolegom najmä kvôli daňovo-odvodovým povinnostiam. Uviedol to na konkrétnom príklade rozdielov v odmeňovaní medzi slovenskými, českými a nemeckými vodičmi. „Pri rovnakých platových podmienkach má slovenský vodič s dvomi školopovinnými deťmi až o štvrtinu nižší čistý príjem,“ vysvetlil Pavol Jančovič.
Poukázal, v súvislosti so zlepšením a zjednodušením legislatívy pri zamestnávaní cudzincov, na nezmyselnosť päťpercentnej úrovne nezamestnaných v jednotlivých okresoch pre zjednodušenie procesu prijímania zamestnancov z tzv. tretích krajín. Taktiež žiadal o vypustenie apostilovaného dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní, pretože legislatíva presne vymedzuje všetky kritéria pre vykonávanie funkcie vodiča, či už nákladného vozidla alebo autobusu. Prezident združenia žiadal i zjednodušiť povinnosť zamestnávateľa v súvislosti s jeho ubytovaním, keďže práca vodiča má mobilný charakter. Tento návrh podporili aj zástupcovia polície.
Okrem spomínaných návrhov Pavol Jančovič poukázal na to, že príspevok na presťahovanie za prácou je svojim spôsobom neopodstatnený, resp. by tento príspevok mal byť vyplácaný hlavne zamestnávateľom. Zároveň apeloval na vytváranie vhodných podmienok na Slovensku tak, aby slovenskí zamestnávatelia neboli nútení prijímať ľudí z tzv. tretích krajín, ale aby sa Slováci, ktorí odišli za prácou do zahraničia, vrátili naspäť.
Premiér Peter Pellegrini a aj prítomní ministri sa s návrhmi združenia ČESMAD Slovakia stotožnili a prisľúbili urýchlenú pomoc. Premiéri zároveň prisľúbil vytvorenie špeciálnej komisie pre zjednodušenie a zrýchlenie zamestnávania pracovníkov z tzv. tretích krajín. Súčasťou tejto komisie by mal byť aj zástupca ČESMAD Slovakia, konkrétne prezident združenia.