Udržateľné budovy Panattoni poskytujú výraznú výhodu aj pre automobilový priemysel
Hlavnými trendom už takmer celú poslednú dekádu je postupný prechod zo spaľovacích motorov na elektrické. Okrem zmeny jazdných parametrov je primárnym dôvodom tejto zmeny znižovanie uhlíkovej stopy. Miliardy automobilov vo svete ju pomohli posunúť na neúnosnú mieru. Ekologické nemusí byť len samotné používanie elektromobilu. Znižovať CO2 môžu automobilky už od prvého kroku – výroby. Vďaka umiestňovaniu svojich kapacít do udržateľných priemyselných budov a parkov. Práve na takéto sa zameriava najväčší európsky industriálny developer Panattoni.
„Udržateľnosť budov nie je len trend, ale aj nevyhnutnosť. Je to naša zodpovednosť voči planéte, ktorá zároveň má aj ekonomické súvislosti. Udržateľné budovy sú možno náročnejšie na výstavbu, ale investície sa vrátia v nižších prevádzkových nákladoch a energetickej efektívnosti. V priemyselnom developmente sa už aj na Slovensku certifikácia BREEAM stala štandardom a klienti ju aj vyžadujú. O úspechu projektu rozhoduje v dnešnej dobe aj čo najnižšia uhlíková stopa budovy,“ vysvetľuje Erik Ivaničko, riaditeľ spoločnosti Panattoni Slovensko.
Výstavba a prevádzka budov je v EÚ zodpovedná za 36 percent emisií skleníkových plynov. Budovy sú podľa dokumentov Európskej komisie zodpovedné za približne 40 percent spotreby energie. Viazaný uhlík sa naviac odrazí v CO2 stope finálneho produktu. Viazaný uhlík v spomenutých stavbách sa dokonca podieľa na 11 percentách CO2 emisií.
Energetická náročnosť budov sa stáva prioritou a Európska komisia už dnes skúma možnosti zahrnutia emisií z budov do európskeho systému pre obchodovanie s emisiami EU-ETS. Zvýšenie nákladov na prevádzku nešetrných budov môže byť vďaka nákupu emisných povoleniek pre mnoho spoločností likvidačné. Každá spoločnosť by si mala spočítať a overiť, či jej aktuálna prevádzka a najmä výrobné a logistické nehnuteľnosti sú na túto budúcnosť pripravené.
Mechanizmus úpravy uhlíkových hraníc (carbon border adjustment mechanism) zásadne zmení dodávateľské reťazce, kde sa všetka produkcia bude musieť priblížiť zákazníkovi. To sa, samozrejme, týka aj firiem z automobilového priemyslu. Či už samotných automobiliek, ale aj dodávateľov rôznych dielov a doplnkov.
Panattoni už má v Európe viaceré partnerstvá práve s veľkými menami spojenými s automotive segmentom. Príkladom podpory udržateľného automobilového priemyslu vďaka ekologickým budovám je projekt Panattoni Park Bielsko-Biała IV s rozlohou 33 200 m2, ktoré sú k dispozícii talianskej spoločnosti Cornaglia Group – výrobcovi komponentov pre automobilový priemysel, ako aj stavebných a poľnohospodárskych strojov a iných strojov. Spoločnosť rozvíja svoje podnikanie v Poľsku a výstavba Panattoni jej umožnila rozšíriť svoje aktivity v danom regióne.
Spoločnosť Panattoni tiež stojí za výrobným závodom pre spoločnosť Ideal Automotive – výrobcu interiérových dielov a súčastí vozidiel vrátane textilných obložení a komponentov na tlmenie hluku pre desiatky značiek automobilov vrátane Mercedes-Benz, BMW, Audi, Volvo, McLaren, Lamborghini, Bugatti a Porsche.
Zaujímavým príkladom je tiež Panattoni Park Cheb, ktorého viac ako 30 000 m2 plochy využíva Autodoc, jeden z najväčších európskych online dodávateľov automobilových súčastí a doplnkov. Portfólio produktov tejto nemeckej firmy pôsobiacej už v 26 krajinách zahŕňa približne 4 milióny výrobkov od 1 400 výrobcov 166 osobných automobilov, 23 nákladných automobilov a 154 značiek motocyklov.
Automatizované distribučné centrum zvyšuje efektivitu logistiky výhodnou geografickou polohou, čím tiež pomáha znižovať dopad na životné prostredie. Zároveň ide o najmodernejšiu ekologickú priemyselnú nehnuteľnosť, ktorá ako prvý projekt v Českej republike získala hodnotenie „Outstanding“ v oblasti udržateľnosti a rekordné skóre 90,68 % podľa globálnej certifikácie udržateľnosti BREEAM.
Panattoni Park Cheb South je brownfieldový projekt na mieste bývalých strojárskych závodov. Počas prestavby sa recyklovalo 90 % stavebného a demolačného odpadu. Prvá budova, ktorej nájomcom je spoločnosť Kaufland eCommerce Fulfillment, získala najvyšší stupeň certifikácie udržateľnosti „Outstanding“ a rekordné skóre 90,68 % podľa globálnej certifikácie udržateľnosti BREEAM, čím sa stala najekologickejšou priemyselnou budovou na svete.
Panattoni sa okrem výstavby vlastných budov venuje aj revitalizácii starších projektov, ktoré sú následne upravované tak, aby ešte viac vyhovovali novými trendom ekologickej výstavby. Príkladom môže byť nedávne odkúpenie priemyselného parku automobilky Honda v anglickom meste Swindon.
Je pravda, že udržateľná výstavba si vyžaduje vyššiu počiatočnú investíciu, klientom však prináša pridanú hodnotu. Rovnako to vnímajú aj nájomcovia a investori, ktorí sú za certifikované a ekologické budovy ochotní zaplatiť viac.
„Veríme v šetrnejšie správanie sa k životnému prostrediu a reflektuje to aj našu výstavbu. V minulom roku sme napríklad ako úplne prvý staviteľ industriálnych hál zaviedli za štandard certifikáciu BREEAM New Construction na úrovni Excellent pre všetky nové projekty, ktoré budujeme v Európe. Zároveň, všetkým klientom tento rok začíname ponúkať výpočet prevádzkovej CO2 stopy a odporúčania na jej kompenzáciu,“ dodáva Erik Ivaničko.