Czech & Slovak Sustainability Summit 2023: Prípravy sú v plnom prúde, odborná komisia zložená
Czech & Slovak Sustainability Summit odhalil niektoré novinky z príprav tejto úplne novej konferencie, ktorá sa uskutoční 20. apríla 2023 v pražskom kongresovom centre WPP Campus. Má novú odbornú radu, základný koncept hlavného programu aj panelovej diskusie a skladbu sprievodného programu.
Prepojiť vedu a biznis
Zmyslom summitu je, aby sa mohli ľudia, ktorí riešia vo svojich firmách udržateľnosť, každoročne schádzať a zdieľať informácie o projektoch účastníkom z iných spoločností (často z úplne odlišných odvetví a odborov). Zároveň je potrebné prepojiť biznisovú a vedeckú komunitu zaoberajúcu sa udržateľnosťou.
„Trend udržateľnosti a úsilia o ochranu klímy je potrebné prehĺbiť. Najlepšou cestou, ako zlepšiť situáciu, je zintenzívniť spoluprácu a nájsť spoločné riešenia. Veríme, že tento summit sa stane miestom pre pravidelné stretávanie a výmenu inšpiratívnych nápadov, a snáď toto pomôže posunúť udržateľnosť ako celok dopredu,“ hovorí programová riaditeľka summitu Kateřina Osterrothová. Odborný garant prof. Vladimír Kočí, vedúci Ústavu udržateľnosti a produktovej ekológie VŠCHT Praha a zakladateľ LCA Studia, bol menovaný za predsedu vedeckej rady summitu. K akcii dodáva: „Ak chceme veci naozaj meniť k lepšiemu, s reálnymi a merateľnými výsledkami, je potrebné, aby spolupracovali veda a biznis. Pre tento zámer je Sustainability Summit vynikajúcou platformou.“
Udržateľné podnikanie
Základ summitu predstavuje dopoludňajší konferenčný program, ktorý je zameraný na udržateľnosť v podnikateľskom prostredí. Venovať sa bude nasledujúcim okruhom:
- Kto je to sustainability manager a čo musí vedieť – nová pozícia na pracovnom trhu (skúsenosti firiem s požiadavkami na sustainability manažérov, možnosti štúdia, atď.)
- Komunikácia s dodávateľmi a odberateľmi o položkách udržateľnosti – ako na Scope 3 GHG protokol poctivo a zmysluplne
- Environmentálne vyhlásenie o produkte (EPD) a predchádzanie greenwashingu
- Business a veda – partneri, alebo protivníci v udržateľnosti?
- Financovanie a udržateľnosť
- Sustainability science – novinky v oblasti vedy o udržateľnosti (indikátory udržateľnosti, planetárne hranice, indikátory cirkularity)
- ESG reporting – skúsenosti, príklady, námety
Súčasťou prvej časti programu bude aj panelová diskusia na tému Úloha CEO v udržateľnej stratégii firmy. Generálni riaditelia majú podľa všetkého zásadnú úlohu pri transformácii k udržateľnému podnikaniu. Panelová diskusia preskúma iniciatívy udržateľnosti, ako ich vidia CEO a členovia predstavenstiev. Panelisti sa podelia o rôzne postrehy a kroky, ktoré zvažujú ako generálni riaditelia v reakcii na environmentálne a sociálne problémy. Dozvieme sa, aké znalosti a zručnosti potrebujú manažmenty firiem pri zavádzaní a presadzovaní ESG a udržateľných stratégií. Diskutovať sa budú okrem iného tieto okruhy otázok:
- Ako vyvážiť stratégiu udržateľnosti s ostatnými cieľmi spoločnosti, predovšetkým finančnými?
- Ako rozšíriť chápanie udržateľnosti v rámci spoločnosti a voči trhu z „obyčajného“ ekologického kontextu do iných oblastí, ako sú sociálne?
- Aká je správna štruktúra zamestnancov, aby sa zabezpečilo, že stratégie udržateľnosti budú v celej spoločnosti implementované čo najefektívnejšie?
- Ako zabudovať postupy riadenia udržateľnosti do podniku?
- Aké tipy majú panelisti pre ostatných generálnych riaditeľov, ktorí chcú posilniť svoju úlohu pri presadzovaní udržateľnosti?
- Ako môže generálny riaditeľ poprednej spoločnosti na trhu presadzovať udržateľnosť nielen pre svoju firmu, ale aj pre dané priemyselné odvetvie?
Prípadové štúdie pod drobnohľadom vedeckej rady
V popoludňajšej sekcii budú prezentované prínosné firemné projekty – prípadové štúdie a inovácie, ktoré skutočne fungujú. Usporiadateľ akcie zostavil vedeckú radu, ktorá pozostáva z popredných osobností českej environmentálnej scény. Komisia bude posudzovať jednotlivé návrhy s cieľom odhaliť skutočný a nie len domnelý benefit pre životné prostredie. Výhradne od vedeckej rady závisí, či projekt, ktorý firmy prihlásia, bude zaradený do programu. Vo vedeckej rade zasadnú iba poprední vedci a odborníci, nie zástupcovia biznisu či médií.
Na konci konferenčného dňa zasadne vedecká rada a zhodnotí jednotlivé prípadové štúdie. Pritom sa podarí diskusia o tom, kam by sa daný projekt mohol uberať ďalej, aké sú príležitosti na zlepšenie alebo ako ho nadviazať na budúce inovácie. Večerná časť summitu potom bude patriť predovšetkým vyhláseniu najlepších projektov v oblasti udržateľnosti, a to formou galavečera. Networking bude prebiehať v podobe Udržateľného pubu (Sustainability Pub), teda večernej neformálnej diskusie s dobrým jedlom, pitím a programom.
Sprievodnú časť programu tvorí Vedecká kaviareň (Science Café), kde budú univerzity a výskumné pracoviská, pričom budú prezentovať svoje odborné práce majúce vzťah k udržateľnosti. Počas dňa je možné zhliadnuť aj Galériu posterov (Poster Gallery), v ktorej budú mať jednotlivé projekty podobu plagátov. Počas kávových prestávok a obedovej pauzy budú projekty tiež komentované.
Zloženie vedeckej rady summitu:
- Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA, Ústav udržateľnosti a produktovej ekológie Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe (predseda);
- Kateřina Osterrothová, Ph.D., ATOZ Group (tajomníčka);
- RNDr. Tomáš Cajthaml, Ph.D., Ústav pre životné prostredie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej;
- Ing. Jan Vymazal, CSc., Katedra aplikovanej ekológie, Česká poľnohospodárska univerzita v Prahe;
- Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D., Univerzitné centrum energeticky efektívnych budov ČVUT;
- Vojtěch Kotecký, Ph.D., Centrum pre otázky životného prostredia Univerzity Karlovej;
- Jan Pivoňka, Ph.D., Ústav konzervácie potravín Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe;
- Tatiana Trecáková, Ph.D., Ústav udržateľnosti a produktovej ekológie Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe;
- Petra Innemanová, Ph.D., Ústav pre životné prostredie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej;
- Milan Ščasný, Ph.D., Centrum pre otázky životného prostredia Univerzity Karlovej;
- Alexander Ač, Ph.D., Ústav výskumu globálnej zmeny Akadémie vied Českej republiky;
- Anna Pasková, M.A., Ministerstvo životného prostredia;
- Daniel Hájek, Ministerstvo životného prostredia.
Široká mediálna podpora a summit v unikátnych priestoroch
Summit organizuje spoločnosť ATOZ Group, ktorá pôsobí na českom trhu tri desaťročia. Celú dobu sa zaoberá B2B komunikáciou prostredníctvom odborových médií (tlačené časopisy, web, sociálne siete) a kongresov. A to voči rozličnému publiku v rôznych odvetviach a odboroch – napríklad retail, logistika, pharma, packaging, priemysel či doprava. Skupina mesačne doručí odbornému publiku desiatky tisíc výtlačkov svojich časopisov Zboží&Prodej, Tovar&Predaj, Systémy Logistiky CZ, Systémy Logistiky SK, Svět balení a Pharma Profit. V kombinácii s digitálnymi médiami a sociálnymi sieťami oslovuje vyše 120 000 profesionálov každý mesiac.
Výstupom z konferencie bude záznam a report s hlavnými myšlienkami a dátami jednotlivých prezentácií zdieľaný naprieč cieľovými trhmi so zámerom osloviť predovšetkým vlastníkov firiem, manažérov a vedúcich pracovníkov s právomocou rozhodovať. „Robíme síce novú akciu, ale je vidieť, že táto téma zaujíma každého. Vnímame veľký záujem zo strany partnerov aj účastníkov,“ podotýka Jeffrey Osterroth, konateľ ATOZ Group.
Summit sa koná v bývalom Paláci elektrických podnikov. Táto budova, ktorá pri svojom otvorení v roku 1935 priniesla veľkorysé priestory s vtedy sofistikovanými technológiami (výťah pre automobily, klimatizácia, teplovzdušné vykurovanie, atď.), prešla nedávno nákladnou rekonštrukciou. Teraz WPP Campus ponúka unikátne kongresové a coworkingové miesto v centre Prahy, pričom o výnimočnosti komplexu svedčí ocenenie Stavba roku 2021.