Péter Vörös: Skladovanie celkovo aktuálne určite charakterizuje slovo rozvoj
„Som zástancom neustálych zlepšovaní, nielen technických inovácií, ale najmä rozvoja ľudí, aj logistiky ako takej. Veľký potenciál vidím v zdrojoch získaných optimalizáciou a efektivizáciou procesov, ktoré dokážu odhaliť zbytočné straty. A práve nimi získané zdroje môžeme opäť investovať do ďalšej modernizácie a rozvoja našej spoločnosti,“ hovorí v rozhovore pri káve generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti HOPI SK Péter Vörös.
Opísali by ste aktuálne trendy v skladovaní u vás? Čo ich najviac charakterizuje?
Skladovanie celkovo, nielen u nás, aktuálne určite charakterizuje slovo rozvoj. Či už v suchom, temperovanom alebo mrazenom sektore. Rozvoj a zmeny vnímame aj na trhu, čo v konečnom dôsledku prináša do nášho portfólia nových zákazníkov.
Ako to vyzerá u vás čo sa týka ekologickosti v rámci dopravy? Aké kroky ste urobili v poslednom období v snahe znížiť uhlíkovú stopu?
V poslednom období sa nám rôznymi vnútornými optimalizáciami výrazným spôsobom podarilo znížiť prázdne kilometre v nájazdoch našej flotily. Tým znižujeme aj emisie, šetríme životné prostredie. Mimo dopravy ďalej pokračujeme aj rozšírením našej fotovoltaickej elektrárne v Maduniciach.
Do akej miery u vás efektivitu ovplyvňuje automatizácia, digitalizácia a robotizácia?
Úspešne sme zvládli upgrade SAP systému, ktorého nová verzia nám ponúka nové možnosti a rozhodne pomôže zefektívniť našu prácu. V rámci pravidelnej administrácie dát využívame robotizáciu pri spracovávaní rôznych údajov a výkazov. Aj na tomto poli robotizáciu postupne rozširujeme na ďalšie a ďalšie úkony.
Dokážu urýchliť a optimalizovať skladovacie procesy?
Správna kombinácia dobrého fungovania WMS/SAP systémov a efektívne sledovanie a analyzovanie dát a strát ponúkajú možnosti zrýchlenia a optimalizácie procesov. Na tomto neustále pracujeme, aby sme boli aj v spolupráci s našimi zákazníkmi efektívnejší a flexibilnejší.
Ako dokáže pomôcť moderná IT technológia, teda digitalizácia logistike celkovo?
Veríme tomu, že vo veľkej miere. U nás pracujeme s upgradom osvedčených systémov a tiež pozorne sledujeme vývoj na trhu.
Máte skúsenosti s IT novinkami?
V poslednom období sme v našej spoločnosti nerobili žiadne výrazné IT inovácie. Sústredili sme sa na upgrade SAPu na novšiu verziu, ktorý úspešne prebehol pred niekoľkými týždňami. Na odd. dopravy sme zaviedli plánovací softvér, ktorý zefektívňuje plánovanie rozvozov drobnej distribúcie a tiež aplikáciu na optimalizáciu trás a celkové plánovanie logistiky. Aj oddelenie ľudských zdrojov dostalo nový nástroj vo forme informačného systému, ktorý komplexne pokrýva celú HR agendu.
Priblížili by ste trendy čo sa týka manipulačnej techniky, ktorú aj vy využívate?
Naša manipulačná technika sa výrazným spôsobom nemenila. Sme verní osvedčeným a spoľahlivým značkám v závislosti od druhu skladu (suchý, chladený, mrazený), ktorých techniku využívame.
Čo prinesie budúcnosť pre logistiku ako takú, najmä z vášho uhľa pohľadu?
Som zástancom neustálych zlepšovaní, nielen technických inovácií, ale najmä rozvoja ľudí, aj logistiky ako takej. Veľký potenciál vidím v zdrojoch získaných optimalizáciou a efektivizáciou procesov, ktoré dokážu odhaliť zbytočné straty. A práve nimi získané zdroje môžeme opäť investovať do ďalšej modernizácie a rozvoja našej spoločnosti. Z dlhodobého hľadiska, podľa môjho názoru, zatiaľ neodkrytý potenciál, ktorý nás v budúcnosti prekvapí a prinesie dosiaľ nevídané zlepšenia a inovácie, sa skrýva v umelej inteligencii.
Ako prekonávate aktuálnu ťažkú ekonomickú situáciu v súvislosti s infláciou, vyššími cenami, vojnou na Ukrajine a ako sa to prejavuje vo vašich vzťahoch s klientmi?
V posledných rokoch oveľa intenzívnejšie a častejšie rokujeme s našimi klientami a hľadáme spoločné riešenia rôznych negatívnych vplyvov aktuálneho obdobia, či už išlo o COVID-19, vojnový konflikt na Ukrajine, rast cien PHM, rast cien energií… Takže môžem povedať, že vzťahy s našimi klientami sa prehĺbili. V spoločných dialógoch hľadáme obojstranne vyhovujúce riešenia aktuálnych tém a ich dopad na fungovanie našej spolupráce aj samotnej logistiky.
Rozhovor pripravil Tomáš Szmrecsányi, šéfredaktor časopisu Systémy Logistiky