Rola ako aj dôležitosť pozície finančného manažéra v logistickej spoločnosti môže byť rôzna. V menších spoločnostiach často podobnú pozíciu zastáva hlavný účtovník alebo ekonóm, ktorého hlavnou úlohou je dohliadať nad správnosťou účtovníctva, výkazníctva a daní, kontakt s úradmi, prípadne inými externými partnermi (napr. daňovým poradcom). Takáto rola je skôr zameraná na prácu „expost“, čiže uzávierkové operácie a následne príprava výkazov (ako aj výpočet zisku) sa uskutočňujú až po skončení daného obdobia.
Vo väčších spoločnostiach, ktoré majú širší rozsah činností, je táto poloha finančného riadenia firmy nepostačujúca. Tu vzniká potreba pozície finančného manažéra ako „vizionára“ alebo „plánovača“, ktorý z čísel dokáže vyčítať nielen súčasný stav podnikových financií, a teda hospodárenia firmy, ale vie odhadnúť aj budúce predpokladané výsledky. „Na základe finančných analýzy minulých období vie navrhnúť, na ktoré činnosti by sa mala firma sústrediť z hľadiska rentability (aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že najviac tržieb prinášajú úplne iné činnosti). Preto je Finančný manažér dôležitým strategickým partnerom a poradcom pre riaditeľa, vedúcich obchodu a mal by byť členom najvyššieho vedenia,“ vysvetľuje Petra Motyčková, Head of Finance & Banking & Legal spoločnosti R. I. Consultancy Services (Slovakia).
Samozrejmou súčasťou práce Finančného manažéra je riadenie ľudí. Najčastejšie je to účtovný tím (na čele s hlavným účtovníkom), tím správy pohľadávok, prípadne sa jeho rola môže rozšíriť na tzv. Finančného a administratívneho manažéra. Ten riadi všetky podporné funkcie, ktoré priamo nesúvisia s „core – businessom“ spoločnosti, ako napríklad správa vozového parku, office manažment, oddelenie IT podpory, právne oddelenie. V rámci organizačnej štruktúry podlieha Finančný manažér priamo Generálnemu riaditeľovi. V spoločnostiach so zahraničnou účasťou je častá maticová štruktúra, kedy je Finančný manažér organizačne pod Generálnym riaditeľom a ako funkčného nadriadeného má Finančného manažéra zodpovedného za región (najčastejšie je Slovensko súčasťou regiónu strednej a východnej Európy).
Z externých partnerov spolupracuje Finančný manažér najčastejšie s audítorskou firmou, daňovým poradcom, prípadne poradenskou firmou pri riešení zložitých komplexných problémov (napr. prevod a zlučovanie spoločnosti, implementácia nového informačného a reportovacieho systému). Je kontaktnou osobou pre jednanie s bankami a tu sa preukáže najmä jeho schopnosť vyjednávať a presadiť si lepšie podmienky. „A preto, aj keď všeobecne panuje názor, že finanční ľudia nemusia rozvíjať svoje vyjednávanie a prezentačné zručnosti, je výhodou, keď Finančný manažér alebo jeho zamestnávateľ do rozvoja týchto „softskills“ investujú,“ konštatuje Petra Motyčková.
Finančné ohodnotenie tejto pozície závisí najmä od veľkosti spoločnosti, rozsahu agendy a počtu podriadených. Ekonóm/Hlavný účtovník zarába mesačne okolo 1500 – 2000 eur, pri manažérskom poste ohodnotenie presahuje 3000 až 4000 eur. Čo sa týka možnosti kariérneho rozvoja môže Finančný manažér rozšíriť svoje kompetencie o už spomínaný dohľad nad podpornými činnosťami, odkiaľ je len krôčik k riadeniu celej spoločnosti. Samozrejme, pri takomto postupe musí Finančný manažér rozšíriť svoje vedomosti a znalosti v oblasti logistiky a predaja, aby mohol byť pre svojich podriadených mentorom a vodcom aj po odbornej stránke.