Celodenný program tvorený prípadovými štúdiami, inováciami a panelovými diskusiami na aktuálne témy zo sveta logistiky i ekonomiky. A tiež premiérový Galavečer logistickej inovácie vrátane udeľovania ceny za najlepšie inovačné počiny.
Na jubilejnom 15. ročníku fóra LOG-IN sa v stredu 17. októbra 2018 v Kongresovom centre ČNB v Prahe zúčastnilo viac ako 220 logistických odborníkov a manažérov.
O umelej inteligencii aj udržateľnom developmente
Firemná štruktúra ústretová inováciám. Tak znel názov inšpiratívnej úvodnej reči Daniela Franca zo spoločnosti Google. Prednášajúci uviedol, že cenou za robustné firemné organizácie býva stuhnutosť voči inováciám a spomalenie rozhodovania. Neblahému vývoju niektoré firmy predchádzajú vnesením nových prvkov do fungovania spoločnosti. Tie pripomínajú napríklad správanie prírodných ekosystémov alebo rozsiahlych komunitných projektov. „Ľuďom sa nedá nariadiť, aby boli inovatívni. To nefunguje,“ upozornil Daniel Franc. Nepreberným zdrojom inovácií sú vnútorné zdroje, ale zamestnanci k tomu musia dostať dôveru a priestor.
Druhým rečníkom fóra LOG-IN bol David Holman zo ŠKODA AUTO Vysoká škola. Jeho prednáška, zaujímavá nielen pre zástupcov odvetvia automotive, názorne ukázala, že celostné systémové myslenie definuje optimálny výkon jednotlivých častí a interakcií na základe sledovania účelu skúmaného systému. Účelom nie je zisk (prípadne minimálne náklady), ale spokojný zákazník. Zisk je generovaný spokojnými zákazníkmi, nie naopak. Následne na pódiu exceloval Michal Pěchouček z Centra umelej inteligencie. Poslucháčov zaujal prednáškou na tému „Vertikálne full-stack umelej inteligencie: ako zmení spôsob, akým žijeme“. Hovoril o praktických dôsledkoch rozvoja umelej inteligencie, o tom, nakoľko mení aktuálne podnikanie a spôsob, akým ľudia žijú a vytvárajú hodnoty.
Dopoludňajší program fóra zavŕšila panelová diskusia zameraná na trendy v oblasti industriálneho developmentu. O trvalej udržateľnosti v skladovej logistike z troch pohľadov – lokalita, ľudia a technické vybavenie – debatovali Jakub Holec zo spoločnosti 108 AGENCY, Josef Hajkr zo SHINE Consulting, Jakub Kodra z CTP a Pavel Sovička z Panattoni Europe.
Efektívne zásobovanie výroby a ďalšie riešenia
Popoludňajší program odštartovali spoločnou prípadovou štúdiou Bohumil Tejnický zo spoločnosti Kardex Remstar a Radislav Halouzka z BD Sensors. Predstavili unikátnu koncepciu dávkového vychystávania na princípe multi-user-picking s použitím vychystávacích vozíkov a systémov navádzania obsluhy. Prípadová štúdia ukázala na praktickom príklade, akú úsporu miesta, času a pracovnej sily prináša využitie automatizovaných skladových systémov pri napojení na inteligentný softvér pre správu skladu a zladenie všetkých hardvérových a softvérových procesov.
Petr Panáček z firmy Toyota Material Handling následne prezentoval progresívneho ochrancu prevádzok a zdroj užitočných dát Toyota I_Site. Komplexný systém pre riadenie a správu flotíl manipulačnej techniky sa môže pochváliť viac ako 60 000 pripojenými vozíkmi v 60 krajinách sveta.
Systém Last Mile Management (LMM) je inteligentný systém riadenia toku materiálu vnútri tovární od spoločnosti Bossard. LMM je vhodný najmä všade tam, kde sa materiál dopravuje na miesto spotreby systémom Milkrun. Riešenie predstavil účastníkom fóra LOG-IN Tomáš Pelikán z firmy Bossard CZ. O prepracovanej metodike Linde Safety Scan hovorili Zdeněk Pejřimovský zo spoločnosti Knauf Insulation a Lukáš Vavřička z Linde Material Handling CZ. Prípadová štúdia pojednávala o hodnotení rizík v priestoroch výroby a skladov, v miestach, kde sa stretáva manipulačná technika s chodcami. A ako sa dá nehodám a úrazom predchádzať práve zásluhou Safety Scan. Ďalšia prípadová štúdia sa nazývala výstižne „Z pece priamo do mraziarenského automatizovaného skladu“. Peter von Speicher (spoločnosť CIC) a Mark Vogt (Aberle) sa vo svojej prezentácii zamerali na ukážku koncepcie a realizácie holistickej logistiky výroby pre hlboko zmrazené potraviny.
Ekológia, digitalizácia, inteligentne riadené sklady
Tomáš Martoch (Česko-slovenská iniciatíva ECR) a Pavel Hampejs (Unilever) zoznámili prítomných s praktickými aspektmi programu Lean & Green, ktorý inšpiruje svojich členov prostredníctvom zdieľania najlepších praxí a výmenou skúseností na znižovanie emisií. Peter Bílik zo spoločnosti ANASOFT predstavil inteligentné riadenie skladu s využitím vzájomnej prepojiteľnosti, priemyselného internetu vecí, autonómnych algoritmov a Smart Industry riešenie EMANS. Toto riešenie zabezpečilo zvýšenie efektivity, flexibility a kvality skladových procesov vo firme TWD. Hore a dole – to bol výrečný názov záverečnej panelovej diskusie o perspektívach českej ekonomiky s renomovanými expertmi. Novovymenovaný prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Tomáš Prouza, ďalej Miroslav Ševčík z Vysokej školy ekonomickej, Kamil Blažek zo Združenia pre zahraničné investície a Kamil Slavík z Českej logistickej asociácie sa zamysleli nad tým, či ČR čaká kríza, alebo „len“ stagnácia, a tiež kedy možno hospodársky pokles očakávať. Moderátorom debaty bol Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Fund.
Udelené ceny za logistické inovácie
Na odborný program fóra LOG-IN bezprostredne nadviazala tohtoročná novinka, ktorou sa stal Galavečer logistickej inovácie. Na ňom boli vyhlásení víťazi prvého ročníka Ocenenie LOG-IN. V jednotlivých kategóriách súťaže o najlepšie inovácie v logistike si prvenstvo odniesli spoločnosti STILL, Panattoni Europe a ANASOFT, špeciálnu cenu pre Fachmana roka získal Martin Řehoř zo spoločnosti ADLER Czech. Slávnostný večer moderovala známa televízna tvár Marcela Augustová. Ceny víťazom odovzdávali garanti jednotlivých súťažných kategórií. Tými boli Tomáš Formánek z firmy Logio (kategória Projektová inovácia), nezávislý konzultant Oldřich Petránek (Technická a technologická inovácia), Jakub Holec zo 108 AGENCY (Inovácia v priemyselných realitách) a Miroslava Jechoux, prezidentka Klubu logistických manažérov (kategória Fachman roka). O víťazoch súťaže rozhodli čitatelia časopisu Systémy Logistiky. Fórum LOG-IN a udeľovanie cien pre najlepšie inovačné počiny roka sú súčasťou komplexného projektu na podporu inovácií v logistike. Na jar sa s týmito novinkami stretnú účastníci fóra LOG-IN na Slovensku.