Najzraniteľnejším miestom vo firmách v oblasti kyberbezpečnosti ostávajú zamestnanci
Mnoho organizácií vrátane logistických má zabezpečenú lepšiu ochranu svojej IT infraštruktúry vďaka plošnému rozšíreniu pokročilých phishingových filtrov a firewallov. Nedávny prieskum spoločnosti Kaspersky odhalil, že aj napriek škrtom v IT rozpočtoch zostáva kybernetická bezpečnosť vo firmách investičnou prioritou – v rámci malých a stredných podnikov podiel investícií do kyberbezpečnosti z celkového IT rozpočtu vzrástol z 23% v roku 2019 na 26% v roku 2020 a pre veľké podniky ide zas o medziročné zvýšenie z 26% na 29%.
Avšak prvým miestom zraniteľnosti v reťazci kybernetickej bezpečnosti naďalej ostávajú zamestnanci. Sú vstupným bodom do firemných IT systémov a ľudské pochybenie je zodpovedné za väčšinu kybernetických incidentov. Až 78% spoločností pripustilo, že ich zamestnanci za posledných 12 mesiacov nevedome vystavili firemné dáta riziku. Berúc do úvahy, že priemerné globálne náklady na jedno bezpečnostné narušenie sa vyšplhali do výšky približne 3,3 milióna eur, čoraz viac zamestnávateľov chápe, že neustále vzdelávanie zamestnancov v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktoré môže zmeniť ich postoje a správanie môže byť krokom, ktorý ochráni ich podnikanie ako aj IT systémy.
„Na rozdiel od „štandardného“ obsahu školenia je platforma Kaspersky Automated Security Awareness Platform (ASAP) efektívnym interaktívnym počítačovým školením, ktoré je založené na viac než 20-ročných skúsenostiach a odborných znalostiach spoločnosti Kaspersky v oblasti bezpečnosti. Vieme presne, aké zručnosti by si mali zamestnanci zlepšiť na to, aby sa správali bezpečne a chránili spoločnosť – pričom tieto tematické oblasti sú zahrnuté priamo do obsahu školení a sú pravidelne aktualizované,“ hovorí Petr Kuboš, manažér predaja spoločnosti Kaspersky.
Platforma Kaspersky Automated Security Awareness Platform tvorí jadro školiaceho portfólia Kaspersky Security Awareness. Ide o online nástroj, ktorý u zamestnancov rozvíja silné a praktické zručnosti v oblasti kybernetickej hygieny počas celého roka. Spustenie a správa platformy nevyžaduje špeciálne zdroje ani usporiadanie a poskytuje organizácii zabudovanú pomoc krok po kroku na ceste k bezpečnému firemnému kybernetickému prostrediu.
Obsah platformy je založený na kompetenčnom modeli pozostávajúcom z 350 praktických a základných zručností v oblasti kyberbezpečnosti, ktoré by si mali osvojiť všetci zamestnanci. Bez týchto schopností, či už z nevedomosti alebo nedbanlivosti, môžu zamestnanci firme uškodiť.
Vzdelávanie zamestnancov v oblasti kybernetickej bezpečnosti môže vo firme výrazne znížiť počet kybernetických incidentov spôsobených v dôsledku ľudského pochybenia. Platí to najmä vtedy, pokiaľ máme na pamäti, že bezpečnostné IT tímy sa obávajú najmä phishingových útokov na zákazníkov, ktoré sú zároveň aj hlavnou výzvou v oblasti kyberbezpečnosti špecifickou najmä v tomto roku. Tento typ útoku je hlavnou obavou pre 50% malých a stredných podnikov a 49% veľkých podnikov.
Kaspersky je globálna kyberbezpečnostná spoločnosť založená v roku 1997. Odborné znalosti spoločnosti v oblasti dlhodobej analýzy hrozieb, ako aj expertíza v oblasti bezpečnosti sa neustále transformujú do inovatívnych bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete.
Portfólio spoločnosti Kaspersky zahŕňa komplexné riešenia v oblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení a služieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným a neustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 250-tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie a riešenia vyvinuté spoločnosťou Kaspersky aby ochránili to, na čom im najviac záleží.