Automatické skladovacie veže šetria miesto aj čas
Súhra skladovacích veží SSI Schäfer s informačným systémom firmy UDENCO priniesla prehľad o procesoch a uľahčila plánovanie. Intuitívne ovládanie nových strojov prispelo k náboru nových zamestnancov.
Slovenská pobočka spoločnosti UDENCO sídli v priemyselnej zóne Nitra Sever – Mlynárce. Je dcérskou firmou holandského rodinného holdingu a zameriava sa na výrobu a poskytovanie technických riešení, odbornú podporu v inžinierskej, technickej, logistickej a nákupnej oblasti, ako aj v oblasti finančnej stratégie. Príkladmi produktov, ktoré vychádzajú z nitrianskej výrobnej linky sú nabíjacie stanice pre automobily, medicínsko-terapeutické prístroje a zariadenia na rozvod tlakového vzduchu. V najbližšom období plánuje firma spustiť predaj vlastných nabíjacích staníc pre elektromobily typu AC aj DC.
Firma na slovenskom trhu pôsobí už takmer desať rokov a zvyšujúci sa dopyt po jej službách priniesol okrem hospodárskeho rastu aj potrebu optimalizácie vnútorných procesov. K slovu sa tak dostala automatizácia. Rozsiahla investícia, ktorej realizácia prebehla na konci leta 2022, strojárskej firme priniesla viacero benefitov.
Prieskum trhu sa oplatil
Vízia nových projektov v nitrianskej pobočke firmy UDENCO vyústila do potreby rozšírenia skladu. Investícia bola plánovaná dlhšie, no rozhodujúcim momentom pre spustenie sa stala neočakávaná havária. „Mali sme dva staršie repasované stroje typu paternoster a jeden z nich sa nám neopraviteľne pokazil. Vzhľadom na prestavbu skladu nám nevyhovovala ani pôvodná pozícia umiestnenia strojov,“ vysvetľuje Peter Užovič Logistics and Sourcing manager spoločnosti.
Manažment firmy vyhodnotil, že bude efektívne investovať do úplne novej technológie, ktorú bude možné zosúladiť aj s využívanými informačnými systémami. Rozhodnutiu o konkrétnom dodávateľovi požadovaného riešenia predchádzal prieskum trhu aj návšteva viacerých referenčných prevádzok.
„Identifikovali sme približne štyroch výrobcov, ktorí boli schopní takéto riešenie dodať,“ priblížil P. Užovič. V prospech víťazného návrhu, skladovacích veží LOGIMAT od spoločnosti SSI Schäfer, zahrala okrem priaznivej ceny, dodacieho termínu aj ochota prispôsobiť realizáciu špecifickým potrebám klienta a referencie ktoré na Slovensku majú.
Správnosť rozhodnutia pre dodávateľa SSI Shäfer sa ukázala aj pri projektovom riadení celej výstavby, prístupe obchodného zástupcu k samotnému projektu a jeho profesionálnej a odbornej komunikácii. „Viete vždy sa niečo vyskytne neočakávané a bolo to tak aj v tomto prípade, ale spoločnosť SSI Schäfer to zvládla a preto naša spokojnosť je na mieste,“ dodáva P. Užovič.
Súbeh výstavby a montáže
Nové stroje by na pôvodnom mieste v interiéri skladovej haly zabrali veľkú časť plochy, padlo preto rozhodnutie umiestniť ich do novej prístavby. To umožnilo výškou presiahnuť strechu pôvodného skladu. Najzložitejším aspektom realizácie pritom bolo zosúladenie prác stavebnej firmy s montážou technológie. Nosné rámy strojov bol totiž umiestnený na spevnenú základovú dosku prístavby ešte skôr, ako boli dokončené stavebné práce na opláštení prístavby a na streche.
„Takže zároveň s tým, ako vnútri technici montovali Logimaty, stavebníci montovali plášť budovy. Bolo to veľmi živé,“ spomína P. Užovič. Augustové počasie, až na výnimku jednej prietrže mračien, inštalácii prialo a samotná inštalácia trvala len desať dní.
Celková výška každého z dvojice strojov dosahuje takmer trinásť metrov a pôdorisovú plochu viac ako deväť metrov štvorcových. Celková úžitková plocha oboch skladovacích veží je viac ako 372 metrov štvorcových. V porovnaní s pôvodným riešením sa tak zvýšila približne päťnásobne. Nové skladovacie veže slúžia v spoločnosti UDENCO prevažne na uskladnenie menších komponentov. „Keby sme chceli pri pôvodnej technológii dosiahnuť rovnaký objem skladu, potrebovali by sme osem až desať starých strojov,“ prepočítal P. Užovič.
Jednoduché ovládanie
Samotná technológia skladovacích veží a teda aj skladovacie police sú ukryté v prístavbe. Pohodlný prístup k uskladneným komponentom umožňuje výdajné okno nasmerované do interiéru pôvodného skladu. Vo vnútri stroj obsluhuje elevátor s funkciou LogiDual. Kým je jedna polica pristavená vo výdajnom okne, stroj už pripravuje ďalšiu policu a následne ich vo výdajnom okne vymení. Vďaka tomu pri stroji nevznikajú prestoje a vychystávanie je výrazne rýchlejšie.
Pri obsluhe stroja sa striedajú dve pracovníčky, ktoré vo firme UDENCO zamestnali výlučne pre tento účel. „Mohli sme ich prijať bez nárokov na obsluhu vysokozdvižného vozíka, takže aj toto bolo ľahšie. Nemusíme tam mať skladníka, ktorý vie aj pickovať, robiť príjem aj obsluhovať stroje,“ hovorí P. Užovič. Zaškolenie nových pracovníčok bolo vďaka intuitívnemu ovládaniu strojov rýchle.
„Stroje majú dotykové monitory, ktoré pripomínajú tablet. Informačný systém pracovníka presne navedie tam, kde sa požadovaný komponent nachádza,“ vysvetľuje Marek Cagala, obchodný manažér spoločnosti SSI Schäfer. „Rozloženie police zároveň obsluha vidí na displeji. Vďaka tomu je skladovanie omnoho prehľadnejšie,“ dodáva s tým, že ďalšie softwarové rozšírenia umožňujú napríklad priradiť ku každej položke fotografiu, na ktorej obsluha vidí, ako konkrétny komponent vyzerá.
Aj prepravky na uskladnenie komponentov boli v tomto prípade vyrobené priamo spoločnosťou SSI Schäfer na mieru podľa požiadaviek klienta. Majú presné rozmery a je možné ich rozdeliť až na sedem častí a prispôsobiť ich tak rozmerom skladovaných komponentov.
Stroj má vlastný warehouse management systém, ktorý mu umožňuje automatickú vnútornú organizáciu políc podľa potrieb. Má tiež funkciu upratovania, ktorou položky reorganizuje a zruší prípadné voľné miesta. Najčastejšie používané police dokáže umiestniť bližšie k výdajnému oknu, čím skráti čas ich dovezenia k výdajnému oknu extraktorom.
Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 95/2023.
Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky Prípadová štúdia, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 95/2023, alebo aj na našej webovej stránke.