logo

  • Správy
    • Doprava
    • Ekonomika
    • IT
    • Logistické systémy
    • Reality
    • Management
    • Sklad
  • Udalosti
    • Agenda
    • Domáce konferencie
    • Domáce veľtrhy
    • Zahraničné konferencie
    • Zahraničné veľtrhy
  • Názory a analýzy
    • Rozhovory
    • Logistika pod lupou
    • Glosy
    • Benchmarking
    • Prípadové štúdie
  • SL BOOK
  • SL News
    • Najnovšie vydanie newslettera
    • Registrácia k odberu newslettera SLnews
  • Správy z ČR
  • O časopise
    • Aktuálne vydanie
    • Inzercia
    • Registrácia k odberu časopisu
    • Registrácia k odberu newslettera SLnews
    • Tématické prílohy
  • Trh s priemyselnými nehnuteľnosťami v strednej a východnej Európe (CEE) vstúpil do roku 2025 so...
  • OMV Slovensko pokračuje v rozširovaní svojej siete nabíjacích staníc eMotion o nové ultrarýchle...
  • Nový klient z oblasti automotive priniesol nielen výzvy, ale aj výrazný priestor pre rast....
  • Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov je podľa zástupcov Asociácie personálnych agentúr...

SL SK 97: 5G siete sú pilierom inovácií aj v priemysle a logistike

11. januára 2024
Spravodajstvo 0
653
SL SK 97: 5G siete sú pilierom inovácií aj v priemysle a logistike

5G siete sú pilierom inovácií aj v priemysle a logistike

Rozvoj automatizácie, zavádzanie robotov a zvyšovanie konektivity v skladoch sa nezaobíde bez adekvátnej infraštruktúry. Efektívne prepojenie jednotlivých prvkov modernej intralogistiky umožnia telekomunikačné siete piatej generácie. Nasadzovanie 5G sietí je ešte len na začiatku dlhej cesty, hoci už dnes možno nájsť príklady ich úspešnej implementácie aj v našich zemepisných šírkach. Zrýchlenie dynamiky ich využívania v praxi však bude stáť aj na systémovej podpore.

Telekomunikačná sieť piatej generácie, označovaná skratkou 5G, je ďalším vývojovým stupňom v oblasti dátového prenosu. Umožňuje prenášať väčší objem dát stabilnejšie a väčšou rýchlosťou. Okamžite vzájomne komunikovať vďaka nej dokáže väčšie množstvo zariadení, čo z nich robí základný predpoklad zavedenia princípov Priemyslu 4.0.

V oblasti logistiky dokáže 5G sieť zabezpečiť pokročilé monitorovanie transferu materiálu v reálnom čase, optimalizáciu logistických tokov a možnosti diagnostiky a vizualizácie logistických trás a zariadení na diaľku pomocou virtuálnej reality. Dramatický pokrok môže zaznamenať aj rozvoj umelej inteligencie, a to predovšetkým v segmentoch, ktorých rozvoju bránil nedostatok dát.

Zavedenie 5G technológie do logistiky ponúka obrovský potenciál na zvýšenie efektívnosti a zlepšenie celkovej výkonnosti a produktivity v oblasti logistických operácií. „Otvára potenciál pre inovácie, ako sú autonómne mobilné roboty, komunikujúce v homogénnej indoor aj outdoor sieti, ich inteligentnú koordináciu s využitím nízkej latencie,“ vysvetľuje Rudolf Končok, Product Owner Industrial IoT v spoločnosti Slovak Telekom.

Pilier logistiky novej generácie

Prelomovým parametrom 5G sietí je to, že súkromná firma ich môže prevádzkovať lokálne v rámci svojho výrobného či logistického areálu. Práve táto forma privátnych kampusových sietí má podľa expertov v priemysle veľký potenciál. „Umožňuje firmám pokryť nielen celý logistický a výrobný priestor, ale aj exteriérové oblasti a vytvoriť tak jednotnú komunikačnú sieť. Privátna 5G sieť umožňuje jednoducho realizovať presuny výrobných liniek, strojov, robotov, skladových regálov alebo iných zariadení v priestore kedykoľvek bez dodatočných investícií,“ opisuje R. Končok.

Kampusová sieť je lokálna privátna bezdrôtová sieť, ktorá funguje nezávisle od verejnej mobilnej siete, je prispôsobená individuálnym potrebám pre konkrétne použitie a vyhovuje súčasným, ale najmä budúcim požiadavkám v oblasti Priemyslu 4.0. Výhodou kampusovej siete je to, že poskytuje možnosť použiť iba vybrané zariadenia v rámci kampusu, čo zvyšuje úroveň zabezpečenia a kontroly. Túto sieť je zároveň možné prispôsobovať či kombinovať s verejnými sieťami.

Cieľom kampusových sietí je zabezpečiť podnikom možnosť využívať moderné digitálne komunikačné technológie s podporou 5G bezdrôtových sietí na zefektívnenie ich pracovných, výrobných a prevádzkových procesov. Využitím privátnych 5G kampusových sietí priemyselné podniky zároveň získajú vysokú bezpečnosť, spoľahlivosť, vysokú prenosovú rýchlosť dát s nízkou latenciou siete, ako aj schopnosť pripojiť k sieti obrovské množstvo zariadení. Kombinácia 5G technológie a privátnej kampusovej siete prináša revolučné možnosti digitalizácie vo výrobných odvetviach, ako aj v logistike, zdravotníctve, obchode, či mnohých iných oblastiach.

Ďalším benefitom je vysoká úroveň bezpečnosti, keďže privátna sieť využíva licencované frekvenčné pásmo. Všetky zariadenia komunikujúce v sieti sú pripojené prostredníctvom uzatvorenej skupiny SIM kariet. „Nie je teda možné pripojiť sa do danej siete bez toho, aby ste mali v zariadení SIM kartu, ktorá v tejto sieti dokáže komunikovať,“ dopĺňa expert.

Prvá privátna sieť na Slovensku

Konkrétnych príkladov zavedenia privátnej 5G siete je zatiaľ na Slovensku málo. Priekopníkom je spoločnosť Asseco CEIT, ktorá prevádzkuje privátnu sieť v areáli svojho výskumno-vývojového centra v Žiline. „Siete piatej generácie považujem za evolúciu, pomocou ktorej je možné priniesť revolúciu,“ hovorí Peter Mačuš, technický riaditeľ spoločnosti Asseco CEIT. „Dáta sú základom každého pokroku. Meniť procesy, podniky či spoločnosť je možné predovšetkým na základe dát,“ dodáva. Spoločnosť Asseco CEIT vyvinula nový rad podbiehacích mobilných robotov, ktorý je plne pripravený na 5G technológiu v privátnych sieťach.

Ďalšie príklady môžeme nájsť neďaleko za hranicami. V logistike využíva túto technológiu napríklad spoločnosť Kvados vo svojom robotizovanom sklade v českom Paskove. „Doteraz využívaná wifi sieť, ktorá je dnes štandardom v logistike, má svoje limity. Ide jednoducho o technológiu, ktorá bola pôvodne a primárne vyvinutá pre bezdrôtové spojenie dvoch pevných bodov. Naopak, 5G infraštruktúra je primárne navrhnutá pre mobilné použitie. To nám umožňuje pokrývať nielen celý logistický a výrobný priestor, ale aj vonkajšie priestory,“ opísal pri spustení projektu Miroslav Hampel, generálny riaditeľ Kvados Group.

Technológia sietí piatej generácie našla svoje uplatnenie napríklad aj v automobilovom sektore v závode spoločnosti Continental v Brandýse nad Labem, kde väčšie prepojenie výrobných zariadení, ale aj autonómnych vozidiel pohybujúcich sa po priemyselnom areáli zvýšilo efektivitu aj bezpečnosť.

Trh zatiaľ výhody nepozná

Napriek nesporným výhodám je zatiaľ technológia privátnych 5G sietí v slovenských logistických parkoch skôr výnimkou. „Zatiaľ také požiadavky registrujeme v minimálnej miere, 5G sieť môžu realizovať len licencovaní operátori,“ potvrdzuje riaditeľ developerskej spoločnosti Panattoni Slovensko Erik Ivaničko. Výhodou 5G sietí pritom je to, že ich spoľahlivosť umožňuje použitie aj v interiéri, čím sa napríklad zníži potreba budovania kabeláže. „Môžu nahradiť lokálne počítačové siete. V priemysle môže 5G podporiť vývoj nových technológií, ako sú robotika, automatizácia, inteligentné mesto a ďalšie. Developeri môžu vytvárať aplikácie a systémy, ktoré umožňujú tieto inovácie v rôznych odvetviach,“ dodáva.

Dôvodov, prečo firiem s privátnymi 5G sieťami pribúda len pomaly, je podľa expertov viacero. Prvým je potreba zvyšovať povedomie o ich výhodách, ale aj možnosť ich vyskúšania v praxi. „Aj preto Slovak Telekom zriadil na Technickej Univerzite v Košiciach privátnu 5G sieť a testovací priestor, kde sa firmy môžu jednak zoznámiť s benefitmi, ktoré 5G siete prinášajú, a zároveň si v spolupráci s univerzitou môžu v reálnej praxi riešenia aj otestovať,“ pozýva R. Končok.

Celkovo je v Košiciach pre odbornú verejnosť, študentov či akademikov k dispozícii viac ako desať funkčných modelov, ktoré sa v budúcnosti môžu stať súčasťou priemyselného využitia. K dispozícií sú viaceré funkčné modely, ktoré dokážu demonštrovať hlavné benefity technologického 5G riešenia v praxi ako vysoký počet pripojených zariadení, vysoká prenosová rýchlosť či nízka latencia. Všetky slúžia ako praktická ukážka toho, čo nové technológie dokážu v budúcnosti priniesť v oblasti Priemyslu 4.0.

Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 97/2023.

Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky IT, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 97/2023, alebo aj na našej webovej stránke.

Súvisiace články:

Žiadne súvisiace články

Recommend to friends
  • facebook
  • twitter
  • gplus
  • pinterest

Odporúčame

KOMERČNÁ PREZENTÁCIA

Ako vyzerá budúcnosť logistiky? Nalaďte si STILLové reči

Tešíte sa, že ste vytvorili fungujúci sklad. Počet objednávok rastie, no dodávky zrazu nestíhajú a skladové kapacity dosahujú svoje limity. Zamestnanci robia príliš veľa náročnej fyzickej práce, procesy sú neefektívne, vznikajú chyby. Ako tomu predísť? Poďte o tom diskutovať s odborníkmi a pripojte sa koncom mája na livestream spoločnosti STILL. Bude o automatizácii a riadení […]

M2C Slovakia nasadzuje drony do výškového čistenia. Kto zaspí, prehrá

Trh sa mení a my s ním. V M2C Slovakia rozširujeme naše portfólio o revolučnú službu – výškové čistenie pomocou dronov. Moderná technológia Baudoin Wash-Drone 1.2 predstavuje efektívnu, bezpečnú a ekologickú alternatívu k tradičnému umývaniu fasád a solárnych panelov. Dron čistí pomocou horúcej osmotickej vody a vysokotlakovej wapky, bez potreby lešenia či horolezcov. Výsledok? Rýchlejší […]

„Vysokozdvižný vozík z Číny? Zabudnite na predsudky – spoľahlivosť má dnes novú značku“

Spojenie „čínska technika“ mnohým evokuje nízku kvalitu. No čo ak ide o značku, ktorá dodáva vozíky do viac ako 120 krajín, spolupracuje s európskym lídrom KION Group a ponúka overený výkon za dostupnú cenu? EP Equipment nie je neznámy výrobca. Je to jeden z globálnych hráčov, ktorý spolupracuje s KION Group – európskou jednotkou a […]

Patrik Smolka z Linde MH: Elektromobilita je pre nás historická záležitosť

Patrik Smolka pôsobí v spoločnosti Linde MH od svojich profesijných začiatkov. Z technickej podpory a cez produktový manažment sa prepracoval až k oblasti automatizácie. Viedol viacero komplexných projektov od prvotných analýz po ich finálnu implementáciu a stál za väčšinou automatizovaných riešení, ktoré spoločnosť Linde MH úspešne realizovala na slovenskom trhu. Dnes vedie tím produktovej podpory […]

Archív komerčných prezentácií

Aktuálne vydanie časopisu

SL SK 103: 

Prečítať elektronicky
Zaistite si svoj výtlačok 

SL NEWS

Čítajte posledný newsletter.
Registrujte sa na odber newslettera.

Vydáva
Skupina ATOZ Logistics
ATOZ Marketing Services, spol. s r.o.
Holečkova 657/29
150 00 Praha 5 – Smíchov
tel.: +420 246 007 200
IČO: CZ 48 117 706
www.atoz.cz

Predplatné
Daniela Krnáčová
tel.: +420 720 038 155
e-mail: daniela.krnacova@atoz.cz

Country manager Slovensko
Tatiana Koššová
tel.: +421 911 750 758
e-mail: tatiana.kossova@atoz.sk

Naše další projekty:

  • www.eastlog.cz
  • www.systemylogistiky.cz
  • www.slovlog.sk
  • www.log-in.cz
  • www.log-in.sk
© 2016. All Rights Reserved. Created by Vitsto.
Zásady ochrany osobních údajů
×
Authorization
  • Registration
Login
Enter with social networking
Unde omnis iste natus error sit voluptatem.
  • With Twitter
  • Connect
  • With Google +
×
Registration
  • Autorization
Register
* All fields required
Tento web používa na poskytovanie služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Viac o využívaní cookies na našich stránkach nájdete v časti Ochrana osobných údajov tu.
Ok