logo

  • Správy
    • Doprava
    • Ekonomika
    • IT
    • Logistické systémy
    • Reality
    • Management
    • Sklad
  • Udalosti
    • Agenda
    • Domáce konferencie
    • Domáce veľtrhy
    • Zahraničné konferencie
    • Zahraničné veľtrhy
  • Názory a analýzy
    • Rozhovory
    • Logistika pod lupou
    • Glosy
    • Benchmarking
    • Prípadové štúdie
  • SL BOOK
  • SL News
    • Najnovšie vydanie newslettera
    • Registrácia k odberu newslettera SLnews
  • Správy z ČR
  • O časopise
    • Aktuálne vydanie
    • Inzercia
    • Registrácia k odberu časopisu
    • Registrácia k odberu newslettera SLnews
    • Tématické prílohy
  • Zberná služba predstavuje moderný spôsob expresnej prepravy kusových a paletových zásielok....
  • V srdci oravskej prírody vyrástol jeden z najkrajších parkov v rámci siete CTP – CTPark...
  • Skupina Geis k 1. júlu 2025 preberá všetky podiely v spoločnosti agotrans Logistik GmbH so...
  • Spoločnosť MH Invest postupne realizuje nevyhnutné kroky k premene časti územia bývalej bane v...

Ľubomír Koršňák: Produkcia slovenského priemyslu, ako aj stavebníctvo v závere minulého roka príjemne prekvapili

10. februára 2021
Spravodajstvo 0
1307
Ľubomír Koršňák: Produkcia slovenského priemyslu, ako aj stavebníctvo v závere minulého roka príjemne prekvapili

Ľubomír Koršňák: Produkcia slovenského priemyslu, ako aj stavebníctvo v závere minulého roka príjemne prekvapili

Ako už naznačili pondelkové čísla zahraničného obchodu, produkcia slovenského priemyslu v závere minulého roka príjemne prekvapila a naďalej potvrdzovala relatívne silnú odolnosť voči druhej vlne pandémie, a to aj napriek jej ťažšiemu (zdravotnému) priebehu. Nepotvrdili sa teda obavy zo spomalenia, ktoré už v decembri naznačovala dôvera v priemysle. Priemysel si aj v decembri udržal pomerne silnú úroveň produkcie z predchádzajúceho mesiaca.

Podľa údajov Štatistického úradu sa jeho produkcia v porovnaní s novembrom znížila len nepatrne o 0,3 % (sezónne očistené), vďaka priaznivému bázickému efektu sa však dynamika rastu v medziročnom porovnaní zrýchlila z 2,2 % až na 6,8 %, čo bol zároveň jej najrýchlejší medziročný rast od jari 2019. Ani silný záver roka však nestačil na vymazanie všetkých strát z pandémiou oslabenej jari.  V priemere sa produkcia priemyslu v minulom roku znížila až o 9,1 %.

Celoročný pokles priemyslu pritom zmierňovali jeho dve menšie zložky – ťažba a energetika, ktoré si počas väčšiny roka držali stabilne silný rast a v priemere sa ich produkcia medziročne zvýšila o 6 – 6,5 %. Naopak, celoročný pokles najväčšej zložky priemyslu – spracovateľského priemyslu (aj napriek koncoročnému oživeniu) vykázal dvojciferné úrovne (-11,5 %). Z 13 jeho odvetví sa produkcia v minulom roku zvýšila len v dvoch – vo výrobe palív a iných rafinovaných ropných produktov (4,5 %) a chemikálií (1,2 %). Väčšina kľúčových exportných odvetví zaznamenala v minulom roku medziročný pokles produkcie pohybujúci sa medzi 10 a 20 %.

Aj v samotnom decembri podporovali medziročný rast produkcie dve jeho menšie zložky – ťažba a energetika, s medziročným rastom pohybujúcim sa okolo 10 %. V závere roka sa však významnejšie prebral aj spracovateľský priemysel, najmä jeho exportne orientovaná časť. Medziročný rast jeho produkcie sa v decembri zrýchlil z 0,5 % až 5,9 %, medziročný rast väčšiny kľúčových exportných odvetví sa pritom pohyboval až okolo úrovne 10 %.

Hutníci nadviazali na silné oživenie z predchádzajúcich mesiacov, keď im pomohla aj regulácia lacných ázijských dovozov (clá) a udržali si dvojciferný medziročný rast aj v decembri (o 12,8 %). V závere roka sa k nim pridali aj strojári (17,2 %), ktorí ešte v novembri vykazovali medziročný pokles produkcie. Významne im k tomu síce pomohla nízka porovnávacia báza, avšak rast produkcie zaznamenali aj v medzimesačnom porovnaní. K 10% sa zrýchlil aj medziročný rast produkcie kľúčového odvetvia slovenskej ekonomiky – automobilového priemysly (9,9 %), či výrobcov elektrických zariadení (9,7 %).

Z nostalgie sa v decembri prebrali aj výrobcovia spotrebnej elektroniky – ani silný dvojciferný medzimesačný rast produkcie (po zohľadnení sezóny) im však nestačil na viac ako 6,5 % medziročný rast.  Naopak, produkcia stále významne medziročne klesala v textilnom a odevnom priemysle (o 11,1 %) a vo výrobe nábytku (-14,2 %). V červených číslach ostávala i farmácia (-6,7 %), hoci tá už zaznamenala aspoň výrazne zmiernenie dynamiky medziročného poklesu (v novembri tu produkcia medziročne klesala o takmer 40 %). Medziročné čísla priemyslu ale v decembri najviac znižoval volatilný rafinérsky priemysel (medziročný pokles produkcie o 24,3 %), t.j. jedno z dvoch odvetví spracovateľského priemyslu, ktoré zaznamenalo za celý minulý rok medziročne vyššiu produkciu.

Silný záver roka v priemysle prináša jednoznačne pozitívne riziko pre našu prognózu HDP v štvrtom štvrťroku. Produkcia priemyslu sa v porovnaní s tretím štvrťrokom v poslednom štvrťroku minulého roka zvýšila o 2,6 % a po prvýkrát v minulom roku sa preklopila do kladných hodnôt aj v medziročnom porovnaní, keď medziročne rástla v priemere o 1,8 % (po poklese o 1,5 % v treťom štvrťroku). Navyše silný rast zaznamenali najmä odvetvia s vyššou pridanou hodnotou (teda s vyšším vplyvom na pridanú hodnotu/HDP).

… stavebníctvo sa (dočasne) vrátilo do čiernych čísel

V závere roka príjemne prekvapilo aj stavebníctvo. To ešte vylepšilo prekvapivo silné novembrové oživenie a podľa čísel Štatistického úradu sa jeho produkcia v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšila o ďalších 9,1% (sezónne očistené). Po prvýkrát od februára sa tak vrátila do čiernych čísel aj v medziročnom porovnaní (2,1%), po tom, čo ešte v novembri medziročne klesala o 9,0%. Dôvody oživenia stavebníctva v závere roka je potrebné hľadať najmä v menšom z jeho dvoch segmentov –  vo výstavbe infraštruktúry.

Produkcia v tomto segmente v decembri vzrástla o takmer tretinu (sezónne očistené) a medziročne bola vyššia až o 24,2%. Výstavbe infraštruktúry pravdepodobne pomohli dokončovacie práce na niekoľkých diaľničných úsekoch, ktoré boli odovzdané do užívania na prelome rokov. Keďže ukončenie výstavby na týchto úsekoch nie je sprevádzané otvorením výstavby na ďalších nových úsekoch, bude koncoročné oživenie výstavby infraštruktúry pravdepodobne len dočasné.

Úsek pri Žiline, ktorý sa odovzdával do prevádzky v januári môže ešte pomôcť vylepšiť čísla stavebníctva v úvode roka (o to viac, že produkcia v januári je najnižšia spomedzi všetkých mesiacov roka, čo jednorazový efekt môže ešte viac zvýrazniť), avšak následne už neočakávame silný rast tohto segmentu a medziročný rast bude pomáhať vylepšovať najskôr už len priaznivý štatistický efekt.

Dynamika medziročného rastu sa v decembri zmiernila aj vo väčšom stavebnom segmente – výstavbe budov (z -15,9% na -11,7%), avšak najmä vďaka priaznivému bázickému efektu. V porovnaní s novembrom tu produkcia predsa len zľahka klesala (o 0,8% – sezónne očistené).

Po silnom prepade stavebníctva v treťom štvrťroku sa v závere roka predsa len jeho produkcia zotavila a rovnako ako priemysel prináša pozitívne riziko do našej prognózy rastu HDP v poslednom štvrťroku roka. V porovnaní so slabým tretím štvrťrokom sa produkcia stavebníctva v priemere zvýšila o 2,3% (sezónne očistené) a dynamika jej medziročného poklesu zmiernila zo 17,2% na 10,9%. V priemere za celý minulý rok sa produkcia stavebníctva znížila o 11,3%, najmä v dôsledku poklesu vo väčšom segmente výstavby budov.

Výhľad

Priemysel nateraz, zdá sa, pomerne úspešne vzdoruje druhej vlne pandémie. Januárová nálada v priemysle však naznačuje (najmä zložka očakávaní), že korekcia v najbližších mesiacoch sa nedá vylúčiť. Pre slovenský priemysel bude naďalej kľúčová najmä kondícia jeho hlavnej zložky – automobilového priemyslu. Globálny nedostatok čipov pravdepodobne mierne zníži produkciu na prelome januára a februára. Navyše, prvé čísla predajov áut v Európe v úvode roka naznačujú ich výrazný pokles na kľúčových trhoch ako Nemecko, či Veľká Británia. Silný rast si naopak drží čínsky trh, ktorý by mohol byť dôležitým stabilizačným faktorom najmä pre slovenských výrobcov v segmente SUV.

Predpokladáme, že pandémia predsa len mohla permanentne vymazať časť dopytu. Očakávame teda, že produkcia i v úvode roka bude stále zaostávať za maximami spred vypuknutia pandémie, hoci v dôsledku priaznivého bázického efektu môže najmä počas jari vykázať aj extrémne silné dynamiky medziročného rastu. Úrovne spred krízy by mohol priemysel podľa našich odhadov udržateľne dosiahnuť najskôr až v druhej polovici tohto roka, resp. v úvode roka 2022.

„Stavebníctvo v závere roka príjemne prekvapilo, oživenie však pravdepodobne nebude dostatočne robustné a udržateľné a v nasledujúcich mesiacoch by stavebníctvo malo ostávať prevažne v červených číslach. Väčší z jeho segmentov, výstavba budov, má s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol už za sebou a menší segment výstavby infraštruktúry dlhodobo zápasí s viacerými problémami pri výstavbe verejnej infraštruktúre, ktoré vnášajú do čísle produkcie zvýšenú volatilitu,“ dodáva na záver Ľubomír Koršňák, analytik.

Súvisiace články:

Žiadne súvisiace články

Recommend to friends
  • facebook
  • twitter
  • gplus
  • pinterest

Odporúčame

KOMERČNÁ PREZENTÁCIA

Ako vyzerá budúcnosť logistiky? Nalaďte si STILLové reči

Tešíte sa, že ste vytvorili fungujúci sklad. Počet objednávok rastie, no dodávky zrazu nestíhajú a skladové kapacity dosahujú svoje limity. Zamestnanci robia príliš veľa náročnej fyzickej práce, procesy sú neefektívne, vznikajú chyby. Ako tomu predísť? Poďte o tom diskutovať s odborníkmi a pripojte sa koncom mája na livestream spoločnosti STILL. Bude o automatizácii a riadení […]

„Vysokozdvižný vozík z Číny? Zabudnite na predsudky – spoľahlivosť má dnes novú značku“

Spojenie „čínska technika“ mnohým evokuje nízku kvalitu. No čo ak ide o značku, ktorá dodáva vozíky do viac ako 120 krajín, spolupracuje s európskym lídrom KION Group a ponúka overený výkon za dostupnú cenu? EP Equipment nie je neznámy výrobca. Je to jeden z globálnych hráčov, ktorý spolupracuje s KION Group – európskou jednotkou a […]

Patrik Smolka z Linde MH: Elektromobilita je pre nás historická záležitosť

Patrik Smolka pôsobí v spoločnosti Linde MH od svojich profesijných začiatkov. Z technickej podpory a cez produktový manažment sa prepracoval až k oblasti automatizácie. Viedol viacero komplexných projektov od prvotných analýz po ich finálnu implementáciu a stál za väčšinou automatizovaných riešení, ktoré spoločnosť Linde MH úspešne realizovala na slovenskom trhu. Dnes vedie tím produktovej podpory […]

M2C Slovakia nasadzuje drony do výškového čistenia. Kto zaspí, prehrá

Trh sa mení a my s ním. V M2C Slovakia rozširujeme naše portfólio o revolučnú službu – výškové čistenie pomocou dronov. Moderná technológia Baudoin Wash-Drone 1.2 predstavuje efektívnu, bezpečnú a ekologickú alternatívu k tradičnému umývaniu fasád a solárnych panelov. Dron čistí pomocou horúcej osmotickej vody a vysokotlakovej wapky, bez potreby lešenia či horolezcov. Výsledok? Rýchlejší […]

Archív komerčných prezentácií

Aktuálne vydanie časopisu

SL SK 103: 

Prečítať elektronicky
Zaistite si svoj výtlačok 

SL NEWS

Čítajte posledný newsletter.
Registrujte sa na odber newslettera.

Vydáva
Skupina ATOZ Logistics
ATOZ Marketing Services, spol. s r.o.
Holečkova 657/29
150 00 Praha 5 – Smíchov
tel.: +420 246 007 200
IČO: CZ 48 117 706
www.atoz.cz

Predplatné
Daniela Krnáčová
tel.: +420 720 038 155
e-mail: daniela.krnacova@atoz.cz

Country manager Slovensko
Tatiana Koššová
tel.: +421 911 750 758
e-mail: tatiana.kossova@atoz.sk

Naše další projekty:

  • www.eastlog.cz
  • www.systemylogistiky.cz
  • www.slovlog.sk
  • www.log-in.cz
  • www.log-in.sk
© 2016. All Rights Reserved. Created by Vitsto.
Zásady ochrany osobních údajů
×
Authorization
  • Registration
Login
Enter with social networking
Unde omnis iste natus error sit voluptatem.
  • With Twitter
  • Connect
  • With Google +
×
Registration
  • Autorization
Register
* All fields required
Tento web používa na poskytovanie služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Viac o využívaní cookies na našich stránkach nájdete v časti Ochrana osobných údajov tu.
Ok