logo

  • Správy
    • Doprava
    • Ekonomika
    • IT
    • Logistické systémy
    • Reality
    • Management
    • Sklad
  • Udalosti
    • Agenda
    • Domáce konferencie
    • Domáce veľtrhy
    • Zahraničné konferencie
    • Zahraničné veľtrhy
  • Názory a analýzy
    • Rozhovory
    • Logistika pod lupou
    • Glosy
    • Benchmarking
    • Prípadové štúdie
  • SL BOOK
  • SL News
    • Najnovšie vydanie newslettera
    • Registrácia k odberu newslettera SLnews
  • Správy z ČR
  • O časopise
    • Aktuálne vydanie
    • Inzercia
    • Registrácia k odberu časopisu
    • Registrácia k odberu newslettera SLnews
    • Tématické prílohy
  • Zberná služba predstavuje moderný spôsob expresnej prepravy kusových a paletových zásielok....
  • V srdci oravskej prírody vyrástol jeden z najkrajších parkov v rámci siete CTP – CTPark...
  • Skupina Geis k 1. júlu 2025 preberá všetky podiely v spoločnosti agotrans Logistik GmbH so...
  • Spoločnosť MH Invest postupne realizuje nevyhnutné kroky k premene časti územia bývalej bane v...

Zbernej službe prajú prajú zmeny v nákupnom správaní

2. júla 2025
Spravodajstvo 0
57
Zbernej službe prajú prajú zmeny v nákupnom správaní

Zberná služba predstavuje moderný spôsob expresnej prepravy kusových a paletových zásielok. Medzi jej hlavné výhody patrí pravidelný zvoz zásielok prostredníctvom rozsiahlej siete terminálov, presne určený čas doručenia, možnosť výberu spôsobu doručenia a online sledovanie zásielky počas celej prepravy. Dopyt po flexibilnom doručovaní menších zásielok rastie aj vďaka internetovému predaju a tlaku na udržateľnosť v doprave.

Zberná služba zabezpečuje prepravu kusových zásielok priamo od odosielateľa k príjemcovi a je vhodná predovšetkým pre ľahko manipulovateľný tovar, keďže počas prepravy sa zásielky opakovane prekladajú. Táto služba je ideálna najmä pre paletové zásielky na europaletách, pričom niektorí prepravcovia ponúkajú finančné zvýhodnenie práve pre paletizovaný tovar.

Slovenské brehy sa investorom vzďaľujú

Okrem toho je možné prepravovať aj voľne ložené debny či výrobky uložené napríklad v gitterboxoch alebo na jednorazových paletách, ktorých objem nie je dostatočný na celovozovú prepravu. Väčšina dopravcov tiež umožňuje prepravovať nebezpečné látky prostredníctvom zbernej služby.

Úspech žnú riešenia šité na mieru

Logistický sektor čelí v posledných rokoch dynamickým zmenám, ktoré výrazne ovplyvňujú dopyt po rôznych druhoch prepravných riešení. Jedným z trendov, ktorý si stabilne buduje svoje miesto na trhu, je zberná služba – teda preprava menších zásielok s možnosťou konsolidácie a optimalizácie trás.

Nákladná doprava vykázala v treťom štvrťroku pokles výkonov

„V posledných rokoch vnímame pozvoľný, ale stabilný rast dopytu po zbernej službe. Firmy, či už z oblasti priemyslu, obchodu, alebo e-commerce, hľadajú riešenia, ktoré sú pružné, dostupné aj pre menšie objemy a zároveň spoľahlivé,“ uvádza Pavel Vrajík, riaditeľ medzinárodnej cestnej prepravy v spoločnosti Rohlig SUUS Logistics CZ. Najmä segment e-commerce podľa neho zohráva kľúčovú úlohu v raste tohto typu prepravy. „Zákazníci požadujú časté a rýchle zásielky v menších objemoch, čo zberný systém skvele obslúži,“ dodáva.

Tento trend je dôkazom, že tradičné modely veľkoobjemovej prepravy už nedokážu efektívne reagovať na nové nákupné návyky zákazníkov. Zberná služba si však nachádza uplatnenie aj v iných segmentoch trhu. „FMCG, teda rýchloobrátkový tovar, ťaží z pravidelnosti a predvídateľnosti prepráv, kde zberná služba dobre dopĺňa hlavné distribučné kanály,“ vysvetľuje Pavel Vrajík. Naopak, v sektoroch ako automobilový priemysel či strojárstvo má skôr doplnkovú funkciu, obvykle pri preprave menších náhradných dielov alebo menej urgentných zásielok.

Dopyt po zberných službách je však ovplyvňovaný nielen trhovým správaním, ale aj širšími spoločenskými a regulačnými trendmi. „Dopyt ako taký sa v súčasnej dobe vyvíja dynamicky, najmä s rastúcimi trendmi, legislatívnymi požiadavkami a, samozrejme, nemôžem opomenúť ani rastúci tlak na udržateľnosť,“ upozorňuje Lukáš Búzek, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Geis. Podľa neho budú v nasledujúcich rokoch úspešné najmä tie logistické firmy, ktoré dokážu ponúknuť riešenia šité na mieru. „Osobne si myslím, že trendom na najbližšie roky bude dopyt po personalizovaných flexibilných riešeniach nastavených pre konkrétne špecifické požiadavky klientov, teda takzvané služby s vyššou pridanou hodnotou,“ konštatuje. Práve schopnosť zbernej služby flexibilne reagovať na požiadavky trhu, optimalizovať náklady a zároveň prispievať k udržateľnejšej logistike ju predurčuje k tomu, aby sa stala neoddeliteľnou súčasťou moderných dodávateľských reťazcov.

Celkovo objemy tovaru prepravovaného zbernou službou medziročne rastú. Týka sa to aj firmy Dachser, ktorá má jednu z najhustejších zberných sietí v celom európskom regióne. Linkami je prepojených takmer 290 vlastných pobočiek. Jeden z troch Eurohubov v rámci siete je k dispozícii na Slovensku a prechádza ním 46 denných exportných liniek a 76 denných importných zberných liniek. Efektivitu zbernej služby ovplyvňuje aj schopnosť dopravcu využiť vlastné kapacity. „Ide o to, či má spoločnosť dostatok zákazníkov, ktorí využívajú službu zberu. Ak je možné zlúčiť zásielky od mnohých rôznych zákazníkov, môžete maximálne využiť výhody, ktoré táto služba prináša. Je to iné, ako keď ide o malú spoločnosť s minimálnym počtom pobočiek a zákazníkov. Viac pobočiek a klientov znamená úspory ako času, tak financií,“ hovorí Martin Štiglinc, obchodný manažér európskej logistiky v spoločnosti Dachser Slovakia s tým, že v rámci vlastnej siete využívajú pre medzinárodné diaľkové linky kamiónovú prepravu s dvojpodlažnými vymeniteľnými nadstavbami, ktorá sa javí ako najefektívnejšia. Dachser prepravuje v rámci zbernej služby hlavne spotrebný a priemyselný tovar, ale aj materiály a polotovary pre výrobné závody. Nakládka a vykládka tovaru sa realizuje menšími autami, najčastejšie s kapacitou 15 až 20 paliet s hydraulickým čelom.

Do zberu nepatrí všetok náklad

Hoci zberná služba ponúka množstvo výhod, najmä pokiaľ ide o flexibilitu a nákladovú efektivitu, má aj svoje limity. Tie vyplývajú najmä z podstaty tohto systému – teda spoločného využívania prepravného priestoru viacerými zákazníkmi a ich zásielkami. „Zberná služba má svoje logické obmedzenia, ktoré vychádzajú z princípu zdieľania prepravného priestoru. Limitujúce bývajú predovšetkým hmotnosť, objem alebo výnimočne povaha zásielok,“ vymenúva Pavel Vrajík. Problémom môžu byť napríklad komodity s prísnymi bezpečnostnými alebo teplotnými nárokmi, ale aj veľmi krehké či citlivé zásielky. „Napríklad v prípade tovaru podliehajúceho prísnym bezpečnostným či teplotným požiadavkám môže byť náklad náchylný na poškodenie,“ dodáva Pavel Vrajík a zároveň zdôrazňuje, že výzvou býva aj preprava nebezpečného tovaru (ADR), ktorá vo všeobecnosti podlieha špecifickým pravidlám. Ide o tovar, ktorého vlastnosti ako horľavosť, žieravosť či výbušnosť by mohli byť pri preprave nebezpečné pre osoby, majetok alebo životné prostredie.

Dohoda ADR klasifikuje jednotlivé nebezpečné veci do celkovo deviatich tried, pričom jednotliví dopravcovia môžu niektoré z nich z prepravy vylúčiť. Pri preprave nebezpečného tovaru je nielen príprava nákladu, ale aj dokumentácia oveľa zložitejšia. Aj preto je podľa Pavla Vrajíka dôležitá otvorená komunikácia so zákazníkom. „Naša skúsenosť ukazuje, že správna komunikácia so zákazníkom je kľúčová – pokiaľ vieme včas, s čím pracujeme, dá sa väčšina vecí vyriešiť,“ vysvetľuje. Práve technológie, skúsenosti a dobré plánovanie umožňujú logistickým spoločnostiam rozširovať spektrum zásielok, ktoré je možné efektívne zahrnúť do zberného systému. „Zákazníkovi dokážeme vyjsť v ústrety aj tým, že napr. doplníme zberný servis formou dokládky. Tá je vhodná najmä v prípade, keď je nutné doručiť tovar rýchlejšie alebo keď nie je možná dodatočná manipulácia so zásielkou,“ dopĺňa Vrajík.

Konkrétne limity zásielok však môžu kolísať v závislosti od interných pravidiel jednotlivých dopravcov. „Každá logistická alebo dopravná spoločnosť to môže mať špecifikované inak. Vo všeobecnosti ale môžeme povedať, že zásielka vhodná pre zbernú službu by mala mať hmotnosť do 3 000 kilogramov a zaberať najviac päť paliet. Väčšie zásielky sa už preklápajú do LTL/FTL prepravy,“ vysvetľuje Lukáš Búzek. Je teda zrejmé, že aj pri zbernej službe je nevyhnutné dbať na správne plánovanie a výber vhodného prepravného režimu. Ak sa zásielky vymykajú štandardným parametrom, môžu byť efektívnejšie obslúžené iným logistickým riešením – napríklad čiastočným alebo celovozovým nákladom.

Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 103/2025.

Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky Doprava, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 103/2025, alebo aj na našej webovej stránke.

Súvisiace články:

Slovenské brehy sa investorom vzďaľujú Nákladná doprava vykázala v treťom štvrťroku pokles výkonov Objem nákladnej prepravy na Slovensku v prvom štvrťroku 2025 klesol Priazeň trhu sa otáča od prenajímateľov k nájomcom
Recommend to friends
  • facebook
  • twitter
  • gplus
  • pinterest

Odporúčame

KOMERČNÁ PREZENTÁCIA

Patrik Smolka z Linde MH: Elektromobilita je pre nás historická záležitosť

Patrik Smolka pôsobí v spoločnosti Linde MH od svojich profesijných začiatkov. Z technickej podpory a cez produktový manažment sa prepracoval až k oblasti automatizácie. Viedol viacero komplexných projektov od prvotných analýz po ich finálnu implementáciu a stál za väčšinou automatizovaných riešení, ktoré spoločnosť Linde MH úspešne realizovala na slovenskom trhu. Dnes vedie tím produktovej podpory […]

Ako vyzerá budúcnosť logistiky? Nalaďte si STILLové reči

Tešíte sa, že ste vytvorili fungujúci sklad. Počet objednávok rastie, no dodávky zrazu nestíhajú a skladové kapacity dosahujú svoje limity. Zamestnanci robia príliš veľa náročnej fyzickej práce, procesy sú neefektívne, vznikajú chyby. Ako tomu predísť? Poďte o tom diskutovať s odborníkmi a pripojte sa koncom mája na livestream spoločnosti STILL. Bude o automatizácii a riadení […]

„Vysokozdvižný vozík z Číny? Zabudnite na predsudky – spoľahlivosť má dnes novú značku“

Spojenie „čínska technika“ mnohým evokuje nízku kvalitu. No čo ak ide o značku, ktorá dodáva vozíky do viac ako 120 krajín, spolupracuje s európskym lídrom KION Group a ponúka overený výkon za dostupnú cenu? EP Equipment nie je neznámy výrobca. Je to jeden z globálnych hráčov, ktorý spolupracuje s KION Group – európskou jednotkou a […]

M2C Slovakia nasadzuje drony do výškového čistenia. Kto zaspí, prehrá

Trh sa mení a my s ním. V M2C Slovakia rozširujeme naše portfólio o revolučnú službu – výškové čistenie pomocou dronov. Moderná technológia Baudoin Wash-Drone 1.2 predstavuje efektívnu, bezpečnú a ekologickú alternatívu k tradičnému umývaniu fasád a solárnych panelov. Dron čistí pomocou horúcej osmotickej vody a vysokotlakovej wapky, bez potreby lešenia či horolezcov. Výsledok? Rýchlejší […]

Archív komerčných prezentácií

Aktuálne vydanie časopisu

SL SK 103: 

Prečítať elektronicky
Zaistite si svoj výtlačok 

SL NEWS

Čítajte posledný newsletter.
Registrujte sa na odber newslettera.

Vydáva
Skupina ATOZ Logistics
ATOZ Marketing Services, spol. s r.o.
Holečkova 657/29
150 00 Praha 5 – Smíchov
tel.: +420 246 007 200
IČO: CZ 48 117 706
www.atoz.cz

Predplatné
Daniela Krnáčová
tel.: +420 720 038 155
e-mail: daniela.krnacova@atoz.cz

Country manager Slovensko
Tatiana Koššová
tel.: +421 911 750 758
e-mail: tatiana.kossova@atoz.sk

Naše další projekty:

  • www.eastlog.cz
  • www.systemylogistiky.cz
  • www.slovlog.sk
  • www.log-in.cz
  • www.log-in.sk
© 2016. All Rights Reserved. Created by Vitsto.
Zásady ochrany osobních údajů
×
Authorization
  • Registration
Login
Enter with social networking
Unde omnis iste natus error sit voluptatem.
  • With Twitter
  • Connect
  • With Google +
×
Registration
  • Autorization
Register
* All fields required
Tento web používa na poskytovanie služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Viac o využívaní cookies na našich stránkach nájdete v časti Ochrana osobných údajov tu.
Ok