Pickerom našepkávajú moderné technológie
Zorientovať sa medzi regálmi rozsiahlej skladovej haly nie je jednoduché. Na zamestnancov zodpovedných za vychystávanie tovaru sa pritom kladú značné nároky. Nájsť tovar a skompletizovať objednávku musia čo najrýchlejšie, pričom každý chybný krok vedie k neefektívnosti. Už základná automatizácia pritom môže pomôcť zorientovať sa v skladovom bludisku a zamestnancom našepkať či dokonca ukázať ideálnu trasu.
Každému, kto pri práci zneistie, by nepochybne pomohlo začuť v uchu jasný hlas a dobrú radu. Pre pickerov v mnohých skladoch je takáto pomoc realitou. K výhodám vychystávania riadeného hlasovými pokynmi patrí okrem iného zníženie chybovosti v rámci pickingu či vyššia produktivita skladových operátorov. Tým odpadajú v zásade zbytočné úkony, ako je napríklad odloženie mobilného terminálu pred odobratím tovaru z lokácie a jeho opätovné uchopenie kvôli potvrdeniu vychystávacieho príkazu. Technológia hlasového vychystávania sa v poslednom čase uplatňuje nielen vo veľkých logistických prevádzkach, ale stále častejšie aj v menej rozsiahlych skladoch.
„Vďaka lepšej dostupnosti ako hardvéru, tak softvéru si dnes môžu dovoliť investovať do hlasového vychystávania aj menšie firmy. Podľa našich skúseností má zmysel investícia do riadenia hlasom už v skladoch od piatich používateľov,“ oznamuje Petra Tylová, senior konzultantka spoločnosti Sluno.
Hlasové navádzanie v praxi
Čerstvú skúsenosť s technológiou Pick-by-Voice má aj skupina Geis, ktorá ju tento rok implementovala vo svojom ostravskom projekte. „V našom ostravskom projekte očakávame po nedávnom nasadení Pick-by-Voice zvýšenie produktivity až o 10 percent v dôsledku zefektívnenia pracovných procesov a zlepšenia manipulácie s tovarom. Pozitívnym efektom je aj zvýšenie bezpečnosti na pracovisku,“ hodnotí Pavel Křížek, riaditeľ logistiky Geis SK a CZ.
V pilotnej fáze bude v rámci projektu nasadených desať zariadení. Pracovníci sú vybavení slúchadlami s mikrofónom, prostredníctvom ktorých ich systém naviguje po sklade a určuje, aký tovar majú pickovať a kde sa nachádza. Operátor následne hlasovo pokyn potvrdí. Počas procesu sa dáta o výbere produktov zaznamenávajú do skladového systému. Pick-by-Voice v ostravskej prevádzke využíva rozhranie API, prostredníctvom ktorého komunikuje s externým systémom dodávateľa riešenia. IT špecialisti spoločnosti Geis vyvinuli dátové napojenie na tento systém a proces, akým sa doň odovzdávajú vstupné informácie – skladové operácie, artikle, počty atď. Vďaka tomu je tok dát aj informácií plynulý bez zbytočných oneskorení.
Ústretovosť k cudzincom
Realita napnutého trhu práce neraz núti skladových manažérov hľadať zamestnancov za hranicami krajín, ba nezriedka aj kontinentov. Hlasové vychystávanie je vhodným nástrojom aj v prípade viacjazyčného vychystávacieho tímu. Jeho prednosťou je možnosť podpory rôznych jazykových mutácií – vďaka tomu je možné bez väčších komplikácií zamestnávať v sklade zahraničných pracovníkov, pretože systém im dokáže odovzdávať hlasové pokyny aj v ich materinskom jazyku.
„Nami využívaná technológia bola vyvinutá s ohľadom na medzinárodné prostredie, a preto podporuje viac jazykov, čo umožňuje bezproblémové používanie zamestnancami z rôznych krajín. Dôležitým faktorom je dôkladné školenie, ktoré zaisťuje, že zamestnanec systému rozumie a efektívne ho používa,“ priblížil Pavel Křížek. Podľa skúseností používateľov je proces zaškolenia pracovníkov na technológiu Pick-by-Voice pomerne rýchly. Používatelia sú spravidla už po 15 až 30 minútach schopní týmto spôsobom začať vychystávať.
„Ak sa bavíme o budúcnosti a dostupných pracovných kapacitách na Slovensku a o tom, že trend je zamestnávať cudzincov, Pick-by-Voice je možno voľba, o ktorej spoločnosti budú uvažovať intenzívnejšie. Pravda je taká, že v tomto momente táto technológia nie je veľmi rozšírená,“ konštatuje Miroslav Blažovský, obchodný manažér systémov WMS spoločnosti Kodys. Táto technológia podľa neho môže zjednodušiť a zrýchliť vychystávanie pri správnom nastavení procesov a organizácie skladu. „Ak má klient dostatok priestoru pre členenie v sklade, veľkú obrátkovosť a potrebu inštruovať zamestnancov v cudzích jazykoch, Pick-by-Voice je vhodná technológia,“ dodáva.
Alternatíva pre náročných
Alternatívou voči hlasovému vychystávaniu je Pick-by-Vision, teda vychystávanie pomocou technológií dopĺňajúcich zrakový vnem. Zariadenie pripomínajúce okuliare dokáže na sklíčka premietať detailné inštrukcie a dáta potrebné pre správne splnenie zadania. „Táto technológia ponúka jedinečné možnosti, najmä v situáciách, keď je dôležité poskytnúť obsluhe vizuálnu spätnú väzbu, čo môže byť výhodné napríklad pri zložitých vychystávacích úlohách alebo pri manipulácii s tovarom, kde sa vyžaduje vysoká presnosť,“ komentuje Pavel Křížek.
Vychystávanie pomocou vizuálnych pomôcok má v logistike budúcnosť, avšak len v prípade, ak bude jeho implementácia skutočne efektívna, myslí si Petra Tylová zo spoločnosti Sluno. „Síce môžeme používateľom odovzdávať informácie rýchlejšie a budú ich mať rovno v zornom poli, ale na druhej strane je potrebné sa zamyslieť, či používatelia všetky tieto informácie prakticky využijú a nebudú ich zbytočne miasť,“ uvažuje. Využitie podľa nej vizuálni pomocníci môžu nájsť pri odovzdávaní informácií, či používateľ vychystáva správnu položku, ukladá ju na správne miesto a vezie vychystaný tovar na správne miesto určenia.
Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 100/2024.
Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky IT, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 99/2024, alebo aj na našej webovej stránke.