
Precíznosť, plynulý chod a spoľahlivosť sú charakteristické vlastnosti nového auta. Tieto vlastnosti sú však zdedené – rovnaké očakávania musí napĺňať aj celý dodávateľský reťazec automobilového priemyslu. Jednotlivé diely prichádzajú na výrobnú linku v režime just-in-time, ktorý netoleruje žiadne nepresnosti. Lučenecký závod Adient Slovakia, zameraný na výrobu komponentov do automobilových sedadiel, zásobuje svojimi produktmi automobilky z celého sveta. Naplánovať a udržať stabilné tempo logistiky v ňom pomáha logistická manažérka Andrea Bolyóšová.
Kariérna cesta býva kľukatá a prvé kroky po nej nemusia nevyhnutne smerovať ku konečnému cieľu, môžu dokonca viesť aj celkom inokadiaľ. V niektorých prípadoch vojde človek do rozhodujúcej križovatky nečakane. Mnohé príbehy úspešného napredovania v povolaní však potvrdzujú, že osobná skúsenosť s prácu na jednotlivých úrovniach tímu je skvelým základom pre efektívne riadenie a dosiahnutie súhry v rámci procesov.
Tvrdý trón kráľov ciest
Zápletka profesijného príbehu logistickej manažérky spoločnosti Adient Slovakia Andrey Bolyóšovej sa začína, ako správny úspešný príbeh, láskou a dobrodružstvom.
„K práci v logistike ma priviedol manžel, ktorý pracuje ako profesionálny vodič. Po ukončení štúdia na škole ma vzal so sebou, ako sa tomu v ich žargóne hovorí, ,na turnus‘ do Európy,“ spomína na romantický začiatok. V kabíne kamiónu sa vydali na spoločnú cestu severskými krajinami, do Nórska a Švédska, ale aj na západ, do Nemecka či Francúzska a zážitky z jazdy naprieč kontinentom rezonujú dodnes. „Naučila som sa dokonca odplachtovať a zabezpečiť tovar,“ hovorí. Ako však dodáva, život na cestách prináša aj náročné chvíle. „Prespať len tak na čerpacej stanici, alebo na diaľničnom odpočívadle vyžaduje v dnešnej dobe aj kus statočnosti a odvahy. Vďaka tomu som lepšie pochopila myslenie a fungovanie vodičov na cestách a ako dispečerka som vedela lepšie komunikovať a reagovať.“
Dvojmesačné dobrodružstvo s manželom vyústilo do trojročného pobytu v zahraničí. Životné skúsenosti a najmä jazykové znalosti nazbierané počas práce vo viacerých európskych krajinách sa po návrate na Slovensko ukázali byť cennou devízou. Osobný zážitok a skúsenosť s prácou profesionálnych vodičov však už nedovolili z kariérnej cesty v logistike odbočiť.
Dispečerská stolička bola prvou v logistickej kariére Andrey Bolyóšovej. Vzťah medzi dispečerom a vodičom v nákladnej doprave je veľmi dôležitý, pretože obaja zohrávajú kľúčové úlohy pri zabezpečení plynulej a efektívnej prepravy tovaru. Ich vzájomná spolupráca je postavená na komunikácii, dôvere a koordinácii. Firma, v ktorej sa Andrea Bolyóšová zamestnala, prepravovala rôzny materiál, prevažne v krajinách západnej Európy.
„Pracovala som pre medzinárodnú prepravnú spoločnosť. Bola to pre mňa veľmi zaujímavá práca. Okrem klasickej pracovnej agendy som aj tlmočila, keďže sme mali veľa zahraničných vodičov, hlavne z Maďarska a Rumunska,“ spomína na svoje začiatky. „Mala som na starosti približne desať až pätnásť áut a ich vodičov, ktorí boli často skúsenejší ako ja. Našla som si medzi nimi veľa kamarátov a aj vďaka nim som lepšie spoznala túto prácu,“ vysvetľuje.
Pevné spojenie s globálnym trhom
Vďaka dvadsaťročnej histórii výroby penových komponentov a hlavových opierok má Lučenec dôležité miesto na mape slovenských dodávateľov pre automobilový priemysel. Tamojší závod je jednou z piatich tuzemských lokalít nadnárodnej spoločnosti Adient, pričom Slovensko je jednou z kľúčových krajín v rámci portfólia skupiny. Andrea Bolyóšová je súčasťou tímu novohradského závodu od roku 2018, keď nastúpila na pozíciu plánovačky materiálu. Prvú skúsenosť v automobilovom priemysle postupne doplnili ďalšie – od plánovania materiálu prešla cez interné plánovanie výroby až na pozíciu manažérky oddelenia.
„Mojou pracovnou náplňou je najmä dohliadnuť na svoj tím, ktorý sa skladá z plánovačov materiálu a výroby. Ako je to v automobilovom priemysle známe, musíme dodávať presne včas,“ priblížila. Výrobný závod sa neustále rozvíja a pribúdajú v ňom nové technológie. „Máme veľa nových projektov, ja dohliadam na ich implementáciu do sériovej produkcie, sledujem krátkodobé aj dlhodobé výhľady našich zákazníkov a kapacity našich liniek,“ vymenúva manažérka.
Závod v Lučenci dodáva produkty do 26 automobiliek na celom svete. Portfólio je rôznorodé, od nižšej strednej triedy až po prémiový segment. Ide o rôzne penové diely, peny pre sedadlá a hlavové opierky, ako aj montáž hlavových opierok a opierok rúk. Ako hovorí Andrea Bolyóšová, práca v automobilovom priemysle a logistike sa neustále mení a vyvíja. „Nikdy nie je nuda a to mám rada. Vždy príde nová výzva a nie je to jednostranná práca.“
Z vlastnej skúsenosti vie, že logistika za posledné roky prešla vzostupmi aj pádmi. „Nedostatok vodičov, problémy s kapacitami a aj kovidové obdobie spôsobili veľa zmien vo fungovaní. Čoraz viac sa kladie dôraz na ekologickú prepravu, kombinované prepravy vlakmi, efektívnejšie spájanie prepráv a maximálne vyťaženie vozidiel. Firmy, ktoré chcú napredovať, nemajú inú možnosť, ako prejsť digitálnou transformáciou,“ pripomína.
Inklúzia ako pilier podnikania
Výhodou práce v nadnárodnej spoločnosti je možnosť neustále v práci napredovať. Spoločnosť Adient dáva možnosť nielen kariérneho rastu, ale aj kontinuálneho vzdelávania. „Okrem toho máme skvelý kolektív, ktorý mi pomáha zvládať aj tie náročnejšie dni. Vždy si môžem zájsť po radu k svojim skúsenejším kolegom,“ oceňuje s tým, že aj sama sa snaží byť kolegom vždy nápomocná a ako manažérka svoj tím podporovať a motivovať. „Pre mňa je prirodzené, že sme priatelia. Považujem za dôležité, aby bola medzi členmi tímu vzájomná dôvera. Aj pri výbere ľudí sa snažím sústrediť nielen na vedomosti, ale aj na to, ako uchádzač reaguje v stresových situáciách a či si vie určiť priority,“ opisuje svoj prístup ku kolegom.
Filozofiou spoločnosti Adient je dať príležitosť zamestnať sa a kariérne rásť každému, kto prejaví záujem a vôľu. Napriek faktu, že lučenecký región, v ktorom podniká, má jednu z najvyšších mier nezamestnanosti na Slovensku, prevažuje v ňom ponuka otvorených pracovných pozícií a klesá záujem zo strany kandidátov. Spoločnosť Adient preto kladie veľký dôraz na podporu diverzity a inklúzie, čo sa v plnej miere prejavuje aj v lučeneckom závode. Ani logistika nie je výnimkou, práve naopak.
Ako hovorí Andrea Bolyóšová, ženy prinášajú iný pohľad na problémy a vedia vyjadriť svoj názor. Práca v logistike často nemá pevne ohraničenú pracovnú dobu. Človek, ktorý v nej chce uspieť, ju musí robiť srdcom a musí ho baviť. Napokon, aj keď sa to nemusí zdať, je to predovšetkým práca s ľuďmi. „Obdivujem každú ženu, hlavne pracujúcu matku, ktorá dokáže spojiť časovo náročnú prácu a súkromný život. Môj logistický tím pozostáva práve zo žien a matiek a som na ne nesmierne hrdá,“ priblížila Andrea Bolyóšová.
Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 102/2024.
Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky Žena v logistike, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 102/2024, alebo aj na našej webovej stránke.